Wieczne piękno Róży z Limy

2022/08/22
swieta roza z limy
Grafika autorstwa Cicero Moraes | wikipedia.org, CC BY-SA 2.5

"Trawa usycha, więdnie kwiat, lecz słowo Boga naszego trwa na wieki." [Iz 40, 8] Święta Róża z Limy nosiła ciężką srebrną koronę [żelazną obręcz], która przypominała jej o koronie cierniowej Jezusa, by nie drażnić swej matki przykryła ją wieńcem z kwiatów. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 23 sierpnia.

Isabela Flores de Oliva - Rosa de Santa Maria, znana jako święta Róża z Limy, była najstarszą córką Gaspara Floresa i Marii de Oliva. Jak podaje jedno z dostępnych źródeł, przez wzgląd na niebywałą urodę małej Isabeli służąca - niania dziewczynki nazwała ją Różą. Imię to przyjęło się w rodzinie, a podczas sakramentu bierzmowania zmiana ta została oficjalnie przypieczętowana.

Rodzice mieli wielkie plany wobec swojej najstarszej córki. Dbali o jej wykształcenie, dlatego bardzo wcześnie nauczono ją czytać i pisać. Od młodości odznaczała się głęboką wiarą i pobożnością. Już jako dziecko złożyła Bogu ślub dozgonnej czystości.

Rodzice przez długi czas starali się wydać Różę za mąż, niestety bezskutecznie. Dziewczyna notorycznie odmawiała, przez co była obrzucana przez matkę wyzwiskami, a niekiedy dochodziło także do bicia. Róża ofiarowała wszystkie te cierpienia Chrystusowi. Jej ulubionym miejscem modlitwy był przydomowy ogród.

Róża wstąpiła do Trzeciego Zakonu św. Dominika 10 sierpnia 1606 roku. Już jako tercjarka pozostała w domu rodzinnym. Od tego dnia zaczęła szczególnie przeżywać mękę i śmierć Jezusa.

Róża nigdy nie obnosiła się ze swoimi umartwieniami. W dobie największych cierpień była zawsze opanowana i uśmiechnięta wypełniając słowa zawarte w ewangelii świętego Mateusza Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu (Mt 6, 17–18).

Ostatnie trzy lata życia spędziła u małżonków Gonzaleza della Maza i Marii Uzategui, którzy darzyli ją pełną miłością. W ich domu zmarła w wieku 31 lat, 24 sierpnia 1617 r., w dniu, który przepowiedziała.

Nazywano ją „pierwszym kwiatem świętości darowanym światu przez Amerykę Południową”. Święta Róża z Limy była pierwszą osobą z kontynentu amerykańskiego, która została beatyfikowana. Uroczystość celebrował papież Klemens IX 15 kwietnia 1668 roku. Trzy lata później, 12 kwietnia 1671 roku, Klemens X kanonizował ją wraz z innymi świętymi. Podczas kanonizacji papież powiedział o Róży: Od chwili odkrycia Peru nie było misjonarza, który wywołałby większy i tak powszechny zwrot ku pokucie.

Opracowano z wykorzystaniem materiałów: www.bp.ecclesia.org.pl/sw.roza.html | brewiarz.pl/czytelnia/swieci/08-23a.php3 | pl.wikipedia.org

/em

2 Ewa Makowska 2

Ewa Makowska

Miłośniczka dobrej literatury oraz produkcji filmowych. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#wspomnienie #Kościół #kościół katolicki
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej