Nie zabijaj! Wokół nauczania Stefana kard. Wyszyńskiego Prymasa Polski – audycja Izabeli Tyras [nagranie]

2021/02/17
IMG 1607

- Nie godzi się nikogo zabijać. To, co wymaga przypomnienia, prośby, wołania to, to żeby w Polsce bronić życia Narodu - wołał kard. Stefan Wyszyński. W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, usłyszeć można fragment jego kazania z 12 maja 1974r., które wypowiedział w Krakowie na Skałce.

- Życie człowieka nie jest prywatną sprawą rodziców - matki i ojca. Nowa istota ma prawo do bytu i nikt nie może skazać jej na śmierć – podkreślał Prymas Tysiąclecia. Dodawał, że „obowiązek obrony dzieci wynika z nakazu Bożego, z przykazania: „nie zabijaj”. Pierwszymi obrońcami życia dziecka są rodzice, jest to ich podstawowe powołanie. Do obrony życia dzieci powołany jest też Naród, ponieważ od dzieci zależy jego przyszłość, rozwój i samostanowienie. Prymas utożsamiał śmierć dzieci nienarodzonych z powolnym wymieraniem Narodu. Do obrony życia dzieci zobowiązany jest także Kościół: „by mógł wprowadzać ludzi w bramy niebios”.
Kard. Stefan Wyszyński ostrzegał przed zgodą społeczeństwa na nieład moralny, samolubstwo i demoralizację. Jak mówił „łatwo jest zaprowadzić samobójczy obyczaj Narodu, ale trudno jest go później zwalczyć”.

/łb

 

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Prymas #kardynał #kardynał Stefan Wyszyński #aborcja #prolife
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej