Z szacunkiem dla polskiej maryjności. Wokół nauczania kard. Wyszyńskiego - audycja Izabeli Tyras [nagranie]

2021/05/26
Prymas

W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś słowami ks. Prymasa mówić będziemy o szacunku dla polskiej maryjności.

Ks. Prymas odcisnął znamię na polskiej pobożności maryjnej, nadał jej dojrzały eklezjalny wymiar. Uczył szacunku dla polskiej maryjności, która od wieków była bogactwem naszej chrześcijańskiej kultury i nadzieją narodu. Daleki był od myślenia, że osiągnęliśmy już w tej dziedzinie pełnię teologiczną. Przyznawał, że w sytuacji ciągłego zagrożenia politycznego „patriotyzm naszej pobożności maryjnej częściowo ograniczył głębię teologii”. Nie jest to jednak jakaś jedynie tradycyjna i sentymentalna pobożność.

- Miłość i cześć do Matki Bożej, oddanie się Jej, uciekanie się do Niej, to cecha Polaków najbardziej Chrystusowa. Naśladujemy Chrystusa w Jego najgłębszym, najserdeczniejszym związku, jaki Go łączył na ziemi: w więzi z Maryją, w stosunku synowskim do Matki - mówił kard. Stefan Wyszyński.

Podkreślał, że Jasnogórskie Śluby Narodu, Milenijny Akt oddania Polski w niewolę Maryi za wolność Kościoła w ojczyźnie i w świecie, nawiedzenie – świadczą o tym, jakie jest prawdziwe oblicze polskiej maryjności, jak bardzo łączy się ona z programem odrodzenia religijnego i moralnego, z głęboką świadomością odpowiedzialności za wiarę, za Kościół i za zbawienie braci.

„Często słyszy się zdania krytykujące polską pobożność maryjną: że jest płytka, niekonsekwentna, uczuciowa i nastrojowa, że nie przeobraża życia. Wiele jest w tym prawdy, ale nie należy stąd wyciągać błędnego wniosku, że powinniśmy być mniej maryjni. Nie wolno umniejszać naszego kultu maryjnego, należy go poprawić, pogłębić i ożywić, to znaczy - wprowadzić w życie”. Jest on, mówił ks. Prymas, najbardziej twórczą potęgą duszy polskiej.

Maryjną potęgę polskiej pobożności trzeba dostrzec i pogłębić, szczególnie dziś, wobec zadań, jakie stoją przed Kościołem w Ojczyźnie naszej. Trzeba ją wykorzystać w pracy nad duchowym odrodzeniem Narodu - zachęcał Prymas Wyszyński.

/łb

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#audycja #maryjność #kardynał Stefan Wyszyński #Akt oddania prymasa Wyszyńskiego #Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej