Zmiana w KKK dotycząca kary śmierci

2018/08/2
maxresdefault.jpg

Papież Franciszek zmienił stanowisko Kościoła w sprawie kary śmierci, w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Zapis numer 2267 traktuje o tym, że kara śmierci jest niedopuszczalna, gdyż stoi w sprzeczności z przyrodzoną godnością wszystkich ludzi. Wcześniej Kościół dopuszczał ją, jeśli nie było innego słusznego sposobu na obronę ludzkiego życia przed “niesprawiedliwym napastnikiem”. Zamiar zmiany został ogłoszony w październiku zeszłego roku.

Nowy zapis brzmi:

267. Wymierzanie kary śmierci, dokonywane przez prawowitą władzę, po sprawiedliwym procesie, przez długi czas było uważane za adekwatną do ciężaru odpowiedź na niektóre przestępstwa i dopuszczalny, choć krańcowy, środek ochrony dobra wspólnego.

Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo. Ponadto, zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win.

Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że “kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”[1], i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie.

Ojciec Święty Franciszek wiele wspominał o tym, że kara śmierci godzi w Boży plan i Jego miłosierną sprawiedliwość. Sam często odwiedzał więźniów. Podczas prawie każdej zagranicznej podróży wspierał ich, dodawał nadziei.

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kara śmierci #KKK #papież Franciszek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej