Mateusz Zbróg: Kroniki międzyepoki - recenzja książek

2021/1/4
95b

Niedawno na polskim rynku pojawiło się nowe wydawnictwo stworzone przez środowisko Nowej Konfederacji. Sami określają się mianem thinkzinu, tj. połączenia działania na wzór think-tanku z wydawaniem czasopisma, w tym przypadku w wersji online. Od kilku tygodni oferta została poszerzona o książki.

W pierwszej kolejności wydane zostały trzy pozycje: „Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku” Bartłomieja Radziejewskiego; „Mała degeneracja” Stefana Sękowskiego oraz „Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji” Jaremy Piekutowskiego. Wydane zostały w ramach serii „Kroniki międzyepoki”. W chwili pisania tych słów dostępne są już dwie kolejne książki: „Koniec końca historii” Jacka Bartosiaka oraz „Iluzja wolnej Białorusi. Jak walcząc o demokrację można utracić ojczyznę”, autorstwa Marka Budzisza. W tych kilku słowach omówienia skupię się na pierwszych trzech pozycjach.

Proponowana lektura składa się z artykułów poszczególnych autorów, zebranych w jednym miejscu. Bardzo dobrze się to czyta, gdyż można dowolnie sięgać po kolejną część, gdy tylko znajdziemy chwilę wolnego czasu. Wszystkie trzy książki są prawdziwą intelektualną ucztą. Jest to publicystyka śmiała, nie kłaniająca się nikomu; chwaląca bądź ganiąca, kiedy jest za co.

Dość powiedzieć, że na każdej z pozycji znajdziemy rekomendacje zachęcające do ich przeczytania, napisane zarówno przez ludzi lewicy, jak i prawicy. Nie wynika to wcale z chęci przypodobania się wszystkim. Gdybym miał wskazać jakiś czynnik, który przesądza o tak dobrym odbiorze po wszystkich stronach sporu politycznego, to wskazałbym świeżość. W Nowej Konfederacji zasadniczo można spodziewać się oryginalnych koncepcji. Takich, których najczęściej nie znajdziemy nigdzie indziej.

Rolą recenzji nie jest streszczanie, ale polecając lekturę o każdej z książek napiszę po jednym zdaniu. Bartłomiej Radziejewski zaprasza nas w sugestywną podróż po najbliższej przeszłości, jak i przyszłości Polski. Stefan Sękowski bezwzględnie rozprawia się z podziałami politycznymi i kreśli nowe ścieżki dla młodych pokoleń polityków. Z kolei cykl artykułów Jaremy Piekutowskiego składa się w esej o stanie psychicznym Polaków, o ich relacjach, wreszcie o czających się za rogiem teoriach spiskowych.

Oczywiście nie mogę Państwu zagwarantować, że przyjmiecie tezy zawarte w omawianych publikacjach. Zapewniam za to, że nie będzie to czas stracony. Innymi słowami: jest się tutaj z kim (nie) zgadzać.

/mwż

Screenshot 2020 10 09 czerwcowy kwartalnik v2 pdf

Mateusz Zbróg

Politolog. Członek redakcji i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej