Nowe wydanie książki o ks. Kazimierzu Michalskim

2021/06/1
unnamed
Ks. Michalski wśród dzieci, fot.: ze zbiorów Michała Kurlusa

30 maja, w 61. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich Fundacja „Civitas Christiana” i Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zielonej Górze wydały książkę pt. „Bóg nas zachował, byśmy wrócili pracować na niwie Bożej dla Polski: ks. Kazimierz Michalski (1898-1975)”. Jest to jej drugie poszerzone i uzupełnione wydanie.

Na kartach książki w pierwszej części przypomniano postać ks. kan. Kazimierza Michalskiego, pierwszego po wojnie polskiego katolickiego proboszcza w Zielonej Górze, więźnia KL Dachau, gorliwego kapłana, organizatora życia religijnego, społecznego i kulturalnego, represjonowanego przez władze komunistyczne. Przypomniano także jego pracę duszpasterską i zmagania z systemem niszczącym i wykluczającym religię i kościół z życia społecznego, czego punktem kulminacyjnym stały się Wydarzenia Zielonogórskie.

W drugiej części książki opisano działania, które przywracały pamięć o ks. Kazimierzu Michalskim i Wydarzeniach Zielonogórskich. Nie było to łatwe, gdyż zrobiono wiele, aby wymazać ze zbiorowej pamięci Zielonogórzan postać księdza i majowy protest w 1960 r. w obronie Domu Katolickiego. Przywracanie tej pamięci to długi proces wymagający zrozumienia, zaangażowania i współpracy władz samorządowych, kościoła, instytucji naukowych, kulturalnych, organizacji społecznych.

Zwłaszcza na przestrzeni ostatnich 10 lat było wiele rożnych działań przywracających pamięć o Wydarzeniach Zielonogórskich i ks. Kazimierzu Michalskim. Nie sposób wszystkich wymienić i dokładnie opisać. Od badań naukowych, konferencji, publikacji, wystaw, koncertów, po spektakle, widowiska plenerowe, spotkania rocznicowe poprzedzane każdorazowo Mszą św. pomniki. W przywracaniu pamięci ogromną rolę odegrali dziennikarze lubuskich mediów. W licznych artykułach, relacjach prasowych, radiowych, telewizyjnych, słuchowiskach dokumentalnych, filmach, wywiadach, rozmowach z uczestnikami protestu, ich rodzinami krok po kroku budowali pozytywny społeczny odbiór tych ważnych Wydarzeń.

Przywracanie pamięci to też przykład dobrej współpracy i współdziałania: wojewódzkich i miejskich władz samorządowych, kościoła, instytucji kultury, instytucji i placówek naukowych, wspomnianych wyżej mediów i organizacji pozarządowych. Można powiedzieć, że Wydarzenia Zielonogórskie i osoba ks. Michalskiego po wielu latach milczenia o nich, połączyły wielu zielonogórzan bez względu na przekonania polityczne, światopoglądowe, sprawowane stanowiska i funkcję. 

/mwż

Irmler v3

Karol Irmler

Dyrektor Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Poznaniu. Historyk, publicysta.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#ks. Kazimierz Michalski
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej