NOWOWIEJSKI w Warszawie

2021/11/3
NOWOWIEJSKI Ecivitas slajder
Opracowane na podstawie materiałów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Już 9 listopada o godzinie 20:15 zapraszamy na koncert NOWOWIEJSKI, w ramach obchodów rocznicy odzyskania Niepodległości. Wydarzenie jest efektem współpracy Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i Parafii Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela. 

„Ellenai” op. 17 Feliksa Nowowiejskiego, to wyjątkowy utwór w tece kompozytora. Inspirowany zarówno trzynastym rozdziałem poematu „Anhelli” Juliusza Słowackiego, jak i obrazem Jacka Malczewskiego. Napisany na również nietypowy, jak na muzykę neoromantyczną, skład: orkiestra smyczkowa, klarnet solo i głos recytujący.

Muzyka, jak na tematykę przystało, nawiązuje do typu melodyki właściwej dla ludowej muzyki kresowej, a nawet rosyjskiej. Zupełnie inny charakter mają dzieła organowe, łączące w sobie cechy niemieckiej i francuskiej symfoniki organowej. Pieśni utrzymane są w stylu właściwym dla tego typu formy w okresie romantyzmu.

Będzie można usłyszeć bogactwo i różnorodność języka muzycznego twórcy „Roty”. Na koncercie, w Archikatedrze Warszawskiej, zabrzmią fragmenty symfonii i koncertów organowych, poemat „Anhelli” w transkrypcji organowej oraz trzy pieśni o tematyce maryjnej. Tematyka maryjna będzie tutaj spoiwem, bowiem pieśni dedykowane są trzem polskim Madonnom: w Kazimierzu Biskupim, Częstochowie oraz Dębkach.

Trzecią część III Koncertu organowego stanowią wariacje na temat pieśni Ostrobramskiej „Witaj, Święta i poczęta”, zaś materiał muzyczny finał IX Symfonii stanowi melodia „Bogurodzicy”, czyli kolejne odniesienie do Królowej Polski w Jasnogórskim obrazie. Do tego samego wizerunku zwraca się umierająca Ellenai w swej ostatniej modlitwie. Stąd Mickiewiczowskie motto, jako myśl przewodnia czekającego nas wieczoru z muzyką Feliksa Nowowiejskiego w przededniu święta odzyskania niepodległości.

 

Wykonawcy:

Jerzy Kukla - organy

Małgorzata Orłowska - sopran, recytacje

Jacek Sribniak - klarnet

 

Koncert odbędzie się w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8.

Bilety do nabycia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, na e-wejściowki.pl i przed koncertem.

 

/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#koncert #Muzeum Archidiecezji Warszawskiej #archidiecezja warszawska #NOWOWIEJSKI
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej