Podróże po kulturze: Kulturalna strona Porto

2025/03/13
IMG 20250309 103803819
Fot. Aleksandra Bilicka

Na łamach naszego portalu ukazał się już turystyczny przewodnik po Portugalii, do którego oczywiście odsyłam. Co jednak z kulturą i sztuką w tym pięknym mieście?

Azulejos

Z pewnością pierwszą cechą charakterystyczną Porto, którą zauważymy, są przepięknie zdobione kafelki na fasadach domów i kościołów. Podczas mojego pobytu za punkt honoru wzięłam sobie sfotografowanie wszystkich wzorów, jakie znajdę. Okazało się to niemożliwe, gdyż różnorodnych deseniów było tak wiele, ile budynków. Co ciekawe, kafle nie były tylko biało-niebieskie, jak to się zwykle kojarzy, ale występowały we wszystkich kolorach, z przeróżnymi, nawet trójwymiarowymi, wzorami!

Coś, co przywędrowało do Europy za sprawą Arabów, stało się wizytówką najpierw Sewilli, a później również Portugalii. Co ciekawe, azulejos trafiły na fasady budynków dopiero w XIX wieku. Odkryto ich zalety wykraczające daleko poza aspekt estetyczny – kafelki pomagały regulować temperaturę wewnątrz budynku oraz były ognioodporne.

Wiele widocznych do dzisiaj wzorów to zaczerpnięte z kultury arabskiej geometryczne „konstrukcje”, jednak co specyficzne dla Portugalii, to często zajmujące całe ściany obrazy złożone z kafelków przedstawiające sceny historyczne lub religijne. Na szczególną uwagę zasługuje kościół Capela das Almas, który znajduje się zaraz przy stacji Bolhão.

Muzeum Narodowe

Chociaż nie znałam żadnego portugalskiego artysty, postanowiliśmy wybrać się do Muzeum Narodowego, aby odkryć sztukę tego kraju. Chociaż w muzeum przeważają pejzaże, to znalazło się kilka ciekawych perełek wartych uwagi. Opisy przy obrazach i w poszczególnych salach dają również kontekst historyczny i społeczny kraju, o którym, jak sądzę, w Polsce wiemy niewiele.

Fado

Chociaż to styl muzyki kojarzony głównie z Lizboną, w Porto również można wybrać się na taki koncert. Nie jest to rzecz tania, ale zdecydowanie warta uwagi. My wybraliśmy opcję w pakiecie ze zwiedzaniem winiarni produkującej porto i to był strzał w dziesiątkę.

Kościół św. Klary

Jeżeli mielibyście wejść tylko do jednego kościoła w Porto, moim zdaniem powinien to być kościół św. Klary, znajdujący się niedaleko katedry. Wejście do środka jest najtańsze z płatnych świątyń (a jest i sporo), a złocone drewniane rzeźbienia zapierają tam dech w piersiach. Świątynia jest częścią dawnego konwentu klarysek i została zbudowana w XV wieku.

Odsyłam jeszcze do drugiego tekstu o Portugalii – LINK

 

/ab

CCH 6750 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Portugalia #kultura #sztuka #sztuka sakralna #podróże #Podróże po kulturze
Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Przetrwać burzę. Życie wiarą w czasach kryzysu
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej