Recenzja książki "O godności kobiety" Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021/11/17
O Godnosci Kobiety kard Stefan Wyszynskij
Źródło: sumuswydawnictwo.pl

Publikacja została wydana przez wydawnictwa Sumus i Soli Deo w Warszawie w 2020 roku. Sięgnęłam po tę pozycję ze względu na tematykę jaką porusza autor. Przedstawienie kobiety w prawdziwym ujęciu jakie powinno funkcjonować w świecie katolickim wyrażone w przykładach skłania do refleksji. Poruszana jest kwestia statusu kobiety w narodzie polskim.

Sam autor publikacji błogosławiony kard. Stefan Wyszyński prymas Polski, który walczył o status Kościoła polskiego po II wojnie światowej. Postać niezwykła za swoja działalność umieszczony w miejscach internowania (Rywałd, Stoczek Warmiński, Prudnik, Komańcza). Kapłan niezłomny z charyzmą a jednocześnie skromny człowiek wiary i zawierzenia Maryi. Co wyrażało się w haśle: Soli Deo.per Mariam.

Książka kardynała Wyszyńskiego to wyjątkowe spojrzenie na kobietę, pełne szacunku, godności i zachwytu. Podkreślenie roli, jaką pełnimy w historii, narodzie, rodzinie i w życiu społecznym, jest ukłonem w naszą stronę. Mężczyzna może raz jeszcze zachwycić się kobietą, tak jak Adam zachwycił się Ewą. Szczególnie dziś w XXI wieku, kiedy toczy się prawdziwa walka o piękno kobiety, takie teksty powinny uświadamiać jak najszersze grono Polek. Książka to antidotum na dzisiejsze kłamstwo o kobiecie. Jeśli chcesz poznać misję kobiety w narodzie, rodzinie, życiu społecznym od Księgi Rodzaju ta książka jest dla Ciebie.

Publikacja składa się z czterech rozdziałów, w których mowa jest o: Kobieta w Bożym zmyśle. Jaką rolę przeznaczył Bóg kobiecie w bożym planie odkupienia. Jak Chrystus odnosił się do niewiast w swojej nauce? Maryja wzór dla kobiet tutaj trzeba powiedzieć jak wielkie było zawierzenie prymasa Maryi. Był to tytułowy wzór dla jego życia a także dla każdego z nas gdyż, Maryja to Matka Narodu Polskiego. W tym rozdziale dowiadujemy się jak wyglądała codzienność Maryi jak żyła jakie miała problemy z czym się zmagała, przedstawiona jest jako Służebnica, Dziewica czuwająca, jej obecność w Kościele. Kolejny rozdział Więź kobiety z Kościołem wyjaśnia jak my Polki mamy działać w duchu katolickim na przestrzeni życia społecznego w odniesieniu do postawy Maryi. Ostatni rozdział Stańcie na straży życia traktuje o postawie jaką musimy przyjąć w obliczu zła i zagrożeń dla tradycyjnych wartości. Wartości, które ma za zadanie strzec kobieta. Jest tutaj też odniesienie do życia codziennego jak powinna się wysławiać, zachowywać, ubierać kobieta.

Świat współczesny bardzo wiele od was żąda. Obarczone zadaniami rodzinnymi musicie często pracować zarobkowo. Zawsze współczuję, gdy widzę, jak kobiety śpieszące do biur i fabryk popychają przed sobą nerwowo wózek albo niosą dziecko, wyrwane z najlepszego snu, do żłobka lub przedszkola. Jest w tym zrzucenie na barki kobiety obowiązków podwójnych: pracy wychowawczej i zarobkowej. A jednak sobie radzicie, pomagacie wszystkim. Kto więc wam pomoże? Pomoże wam Matka Chrystusowa, która dała z siebie najwięcej i dochowała wierności do końca. Naśladujcie Ją! - kard. Stefan Wyszyński

Książka pod względem treści dużo wnosząca poszerzająca horyzonty. Stanowiąca całościowo o tym co znalazło się w tytule czyli godności kobiety. Jak wspomniałam na początku niezwykłe bogactwo stanowi to, że nie jest tylko powiedziane np. o Maryi i jej życiu ale odnoszone jest to na grunt współczesny i wyrażone w przykładach. Dosyć długa pozycja jak na taki temat, ale wyczerpująca go w całkowitości.

Edytorsko książkę czyta się szybko jest duża czcionka, cytaty. Z niezwykłym zainteresowaniem, gdyż dotyczy bezpośrednio mnie więc tym bardziej. Zdjęcie znajduje się tylko na okładce jest bardzo ładne zrobione oszczędnie ale ma głęboką treść (ale to zobaczą osoby które przeczytają).

Największe wrażenie zrobił na mnie ostatni rozdział z powodu emocjonalnego. Mianowicie po wyrażeniu myśli autora co do sposobu życia kobiety co do ubioru, wypowiedzi pojawił się przykład walki o czystość jaki podjęła św. Maria Goretti osobiście wybrana przeze mnie kilka lat temu podczas bierzmowania na patronkę. Nie spodziewałam się takiego zwrotu akcji i nie ukrywam w tym momencie skłoniło mnie to do głębszej refleksji. W sumie ciekawe przeżycie podczas czytania książki nigdy raczej wcześniej takiego nie doświadczyłam.

Tak naprawdę książkę polecam wszystkim do przeczytania. Chociaż grono docelowe to kobiety jednak mężczyźni też mogą zapoznać się z pozycją aby zdać sobie sprawę z niektórych aspektów jakie porusza książka. A także wyjść z błędnych przekonań, gdyż ta pozycja na pewno podnosi świadomość i wiedzę na temat godności kobiety współcześnie a także szacunku jaki nam się należy.

 

Monika Szymaniuk 

 

/ut

Monika Szymaniuk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#recenzja #kobieta #kobiecość #Wyszyński
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej