„Wiedza i męstwo czynią człowieka wielkim” – Brewiarz dyplomatyczny w ofercie Instytutu Wydawniczego PAX

2020/09/8
brewiarz

„Brewiarz dyplomatyczny” Baltazara Gracjana to nowość w ofercie Instytutu Wydawniczego PAX. Pozycja zawiera ponad 300 aforyzmów, które są wskazówkami w moralnym postępowaniu zarówno w stosunkach dyplomatycznych jak i życiu codziennym.  „Brewiarz dyplomatyczny”  jest określany jako chrześcijańska wersja „Księcia” Machiavellego. Uczy aby „nie być wylewnym ani zbyt otwartym” a także „z takimi przystawać, od których można się czegoś nauczyć”. Pozycja promuje roztropność i męstwo jako cnoty kształtujące sprawiedliwe życie.

Autor to żyjący w siedemnastym wieku jezuita, kaznodzieja przyciągający tłumy słuchaczy. Zbiór jego wskazówek to nie górnolotne cytaty ale ponadczasowe prawdy, które mocą swojego przekazu kierują człowieka ku rozwadze i skuteczności w szlachetnych czynach.

Aktualność wskazówek Gracjana docenia wielu polityków oraz działaczy społecznych. Przykładem ponadczasowego przekazu niech będzie maksyma numer 280:

„Trudno dziś liczyć na dobrą wiarę. Zobowiązania poszły w niepamięć. Rzadkość stanowią dobre stosunki towarzyskie. Za najlepsze usługi – nikczemna zapłata. Taki już dziś świat. Całe narody skłonne szerzyć zło; od jednych można oczekiwać zdrady, innym stałości brak, jeszcze inne – zdolne jedynie do oszustwa. Złe czyjeś ustosunkowanie się nie powinno być przykładem do naśladowania, lecz raczej ostrzeżeniem, że trzeba się mieć na baczności.

Nieskazitelność ryzykuje, że może ujść uwadze tego, kto nieuczciwe stosuje metody. Lecz zacny człowiek nigdy nie zapomni, czym jest, choć inni postępują inaczej”

Instytut Wydawniczy PAX prosi o kierowanie zapytań i zamówień pod numer tel. 691 801 561 lub e-mail: malgorzata.orlowska@civitaschristiana.pl

 

Tomasiak Ula

Ula Tomasiak

Teolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#książka #instytut pax
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej