Wystawa o twórczyni znaku „Rodła” w Opolu

2022/11/21
DSC00045 v3
Fot. Mariusz Huk / Centrum Medialne Civitas Christiana

W opolskim Muzeum Uniwersyteckim przy placu Kopernika 4, od 16 listopada można oglądać wystawę poświęconą Janinie Kłopockiej, twórczyni znaku „Rodła” - symbolu niezwykle ważnego w życiu Polaków w Niemczech w okresie międzywojennym, ale też znaku istotnego dla naszej narodowej historii.

Bohaterka wystawy urodziła się 18 sierpnia 1904 roku w Wielkopolskim Kośminie, a zmarła 2 lutego 1982 roku w Warszawie. Za miejsce spoczynku sama wybrała sobie cmentarz parafialny w podopolskim Oleśnie, jej trumna okryta została sztandarem ze znakiem Rodła.

Prezentowana w Opolu wystawa pokazuje w wielkim skrócie drogę życiową i artystyczną Kłopockiej oraz jej zaangażowanie społeczne. Warto podkreślić, że ta niezwykle zasłużona dla kultury polskiej działaczka w okresie stalinowski przeżyła ciężkie więzienie, które znacznie nadwyrężyło jej zdrowie. Mimo to w latach sześćdziesiątych zaangażowała się w działalność mającą na celu nie dopuszczenie do wyrugowania z obiegu historycznego działalności przedwojennego Związku Polaków w Niemczech, którego 100-lecie powstania obchodzimy w roku bieżącym.

Opolanie i wszyscy zainteresowani mogą oglądać wystawę dzięki uprzejmości Domu Polskiego – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie, skąd została ona wypożyczona. Przypomnijmy, że przed wojną wioska Zakrzewo była prawdziwym centrum polskiego życia kulturalnego i społecznego, promieniującym na całe terytorium przedwojennych Niemiec, w których żyło wówczas około 1,5 mln Polaków.

Ekspozycję w opolskim muzeum będzie można oglądać do końca stycznia. Kierownictwo placówki zapewnia, że w roku przyszłym zrealizuje wystawy poświęcone Helenie Lehr i Janowi Osmańczykowi - ważnym postaciom polskiego życia społecznego w III Rzeszy, aktywnym również w czasach powojennych.

Wszystkich czytelników zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wystawy autorstwa Mariusza Huka.

/mdk

CCH 4989 2 kwadrat

Piotr Sutowicz

Historyk, zastępca redaktora naczelnego, członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Janina Kłopocka #Rodło #Dom Polski – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie #Opole #związek Polaków w Niemczech
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej