Z głębi duszy [wyd. Soli Deo]

2019/06/11
oswiadczenie-2.png

Nakładem wydawnictwa Soli Deo, przededniu beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, ukazało się niezwykłe świadectwo życia duchowego Prymasa Tysiąclecia z okresu uwięzienia w latach 1953-1956.

We wstępie do publikacji kard. Kazimierz Nycz pisze: „Chcąc poznać głębię duszy Prymasa Tysiąclecia i jego duchową drogę, trzeba koniecznie zapoznać się z tą książką. Każdy w niej znajdzie coś dla siebie”.

Czym różni się najnowsza książka odsłaniająca przemyślenia prymasa podczas internowania od dobrze znanej pozycji wydawniczej „Pro memoria”? – Otóż „Z głębi duszy. Kalendarzyk łaski”  dotyka spraw bardzo osobistych, zresztą tytuł powstał z inspiracji samego kardynała Wyszyńskiego. Stanowi dziennik emocji, a jego autor, nawet w odosobnieniu, na wszystko patrzy przez pryzmat łaski.

Wybrane fragmenty znane są już niektórym czytelnikom z wydanych wiele lat temu „Zapisków więziennych”. Niniejsza publikacja stanowi ich nowy wybór i opracowanie w starannie wydanej książce, doskonałej do towarzyszenia podczas wakacyjnych podróży.

Prymas pierwsze przemyślenia zaczął spisywać 2 stycznia 1954 r. w Stoczku Warmińskim. Ostatnie refleksje są datowane na 10 października 1956 r. w Komańczy. Obok uwag oscylujących wokół zagadnień teologicznych, czytelnik znajdzie świadectwo duchowych przeżyć  w kolejnych miejscach odosobnienia.

„Największa nieznana człowieka: serce. Tak wspaniałe, że Bóg o nie zabiega. Tak potężne, że może oprzeć się miłości Wszechmocnego. Tak mdłe, że chwyta je w sieci niejedna słabość. Tak szalone, że może zburzyć wszystko szczęście i wszelki ład. Tak wierne, że nie zdoła go zrazić nawet przewrotna niewierność. Tak naiwne, że idzie na lep każdej słodyczy. Tak pojemne, że pomieści w sobie wszystkie sprzeczności. I to – niemal – w każdym człowieku, i to – niemal w jednym drgnieniu oka… Ale człowiek stokroć wspanialszy, bo zdoła nim rządzić.

A Bóg? On jeden zna drogi do najbardziej tajemniczego serca. I dlatego na krzyżu człowiek otworzył Serce Boga, aby poznać Jego „zamysły” – cogitationes”.

Stoczek, 1 czerwca 1954

W pobożności Prymasa Tysiąclecia szczególne miejsce należało do Matki Bożej. Czytelnik od razu zauważy, że autor pieczętuje modlitewnym zawierzeniem wiele ze swych codziennych trosk.

Iwona Czarcińska, Beata Mackiewicz (red.), Stefan Kardynał Wyszyński, „Z głębi duszy. Kalendarzyk łaski”, Wydawnictwo im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Soli Deo”, Warszawa 2019, 158 s.

Marta Kowalczyk

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kard. Stefan Wyszyński #książka #nowość #stefan kardynał wyszyński #Wydawnictwo Soli Deo #Wyszyński #z głebi duszy
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej