Wspomnienie o Hannie Marchlik (1948-2021)

2021/1/15
138886765 1622863024571146 3501285393842206105 n

Całkowicie zaskoczyła nas wiadomość o odejściu naszej drogiej koleżanki Hanny Marchlik.

Zawsze  pełna ciepła, wyrozumiałości, całym sercem oddana pracy w Stowarzyszeniu. Swoją działalność w ramach Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" rozpoczęła jeszcze w czasie, gdy przewodniczącym oddziału w Bydgoszczy był jej mąż, będący również w latach 1989-1991 posłem na Sejm RP - Tadeusz Marchlik. Po jego śmierci zdecydowała się kontynuować rozpoczęte przez niego dzieło, co wspominała w jednym z wywiadów:


– Po śmierci męża ksiądz proboszcz zapytał mnie, czy nie chciałabym kontynuować jego dzieła. Odpowiedziałam mu wówczas, że taka dobra to nie jestem… Przez pierwsze miesiące chciałam ochłonąć po tej stracie. Ale w miarę upływającego czasu docierała do mnie konieczność „przejęcia pałeczki” i ocalenia tego, co zapoczątkował. Jedna z pierwszych próśb dotyczyła udziału w komitecie organizacyjnym III Biegu Sztafetowego im. ks. Jerzego Popiełuszki. Miałam też napisać reportaż z trasy. Wcześniej zajmował się tym Tadeusz i choć towarzyszyłam mu w poprzednich biegach, nie byłam przekonana, że zrobię to tak dobrze jak on. To była moja pierwsza ,,wdowia'' aktywność.

Blisko 3o-letnie zaangażowanie w działalność bydgoskiej wspólnoty Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" wyrażało się w realizacji wielu projektów z zakresu kultury, patriotyzmu i historii oraz promowaniu Katolickiej Nauki Społecznej i nauczania Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Wiele uwagi poświęcała zawiązanemu w Bydgoszczy Klubowi Społeczeństwa. W latach 2003-2015 bezinteresownie prowadziła sekretariat bydgoskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Aktywność w środowisku lokalnym godziła z pełnieniem odpowiedzialnych funkcji statutowych, będąc wieloletnią członkinią Głównej Komisji Rewizyjnej, a następnie Rady Głównej Stowarzyszenia. Ostatni czas to ponowne zaangażowanie się w sprawy regionu kujawsko-pomorskiego jako członkini Zarządu Oddziału Okręgowego w Toruniu oraz Przewodnicząca Zarządu Oddziału w Bydgoszczy. Za wieloletnią działalność na rzecz KSCCh została odznaczona w 2013 r. Honorową Odznaką Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". W 2020 roku otrzymała z rąk bp Jana Tyrawy, ordynariusza diecezji bydgoskiej, medal „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” i list gratulacyjny w uznaniu zasług.

Na terenie diecezji bydgoskiej Hania od samego początku z wielką aktywnością włączyła się w organizację Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Jako wielka propagatorka tego dzieła, doczekała się sukcesów uczniów z Kujaw. To właśnie jej diecezję, w tym tak trudnym czasie pandemii, reprezentował zwycięzca ostatniej edycji - Nataniel Owczarski. Fascynacja tematami biblijnymi, a zarazem zamiłowanie do podróży zaowocowało uczestnictwem w pielgrzymkach, m.in. do Rzymu, a także Ziemi Świętej.

Należała do grupy założycieli pierwszego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, utworzonego w 1996 roku przy parafii Chrystusa Króla w Bydgoszczy. W latach 1998-2003 była członkiem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a następnie, od 2005 roku - prezesem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej.

W naszej pamięci Hania pozostanie osobą przepełnioną dobrem, pełną empatii, o młodzieńczej energii. Wśród pięknych wspomnień z nią związanych na pewno zapamiętamy opowieści o dalekich podróżach, w tym szczególnie o cudach Andaluzji - zabytkach, kuchni oraz wspaniale obchodzonych Świętach Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych w tym regionie.

Z całą rodziną i bliskimi łączymy się w modlitwie w tym trudnym czasie oraz przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia.

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej