Etapy diecezjalne XXIII OKWB za nami

2019/06/3
img-9742.jpg

25 kwietnia 2019 r. we wszystkich diecezjach w Polsce odbył się etap diecezjalny XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana”. Wzięli w nim udział reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych, którzy uzyskali najlepsze wyniki w etapach szkolnych.

Pierwszy etap Konkursu w szkołach ponadgimnazjalnych – 13 kwietnia 2019 r. – przeprowadzili katecheci pełniący rolę koordynatorów szkolnych, po uprzednim jej zgłoszeniu. W tym roku uczestnicy analizowali Księgę Wyjścia oraz List św. Pawła do Rzymian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem.

Prymas Polski JE Ks. Abp Wojciech Polak – obecny na etapie diecezjalnym w Archidiecezji gnieźnieńskiej – powiedział, że tegoroczny zakres merytoryczny jest mu szczególnie bliskie, gdyż Jego biskupie zawołanie zaczerpnięte jest z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian (por. Rz 10,9) Quia si confitearis in ore tuo: Dominum Iesum!, et in corde tuo crederis quod Deus illum excitavit ex mortuis, salvus eris (Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie). Prymas Finał konkursu w Niepokalanowie, którym miał okazję przed laty uczestniczyć – Festiwalem Bożego Słowa.

Etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej we wszystkich diecezjach przeprowadzany jest wg tych samych reguł. Składał się z dwóch części: najpierw uczestnicy przystąpili do pisemnego testu, w którym udzielili odpowiedzi na czterdzieści pięć pytań – czterdzieści trzy jednokrotnego wyboru oraz dwa w formie otwartej. Do części ustnej zakwalifikowało się siedmiu uczestników z najlepszymi wynikami uzyskanymi w części pisemnej. To oni musieli odpowiedzieć m. in. na następujące pytania: jakie są trzy przypuszczalne znaczenia słowa Pascha? Czyim dłużnikiem jest św. Paweł według Rz 1, 14?Bądź kto zamieszkiwał ziemię, do której Bóg obiecał wyprowadzić Izraelitów? (Wj 3,8).

By spotkanie z Żywym Słowem było głębsze w programach etapów diecezjalnych nie zabrało też wspólnej modlitwy – Mszy świętej, czy Nabożeństwa Słowa – w których oprawę zaangażowali się Konkursowi uczestnicy. Swoje pasterskie słowo do uczestników skierowali biskupi diecezjalni, błogosławiąc młodym na ten czas Bożej rywalizacji.

W czasie, gdy członkowie komisji konkursowych sprawdzali testy po części pisemnej, młodzi w poszczególnych diecezjach mogli m.in. wysłuchać interesujących wykładów, spotkać się w wolontariuszami posługującymi na misjach, zwiedzać lokalne zabytki oraz instytucje, wspierające Konkurs, a także obejrzeć film Miłość i Miłosierdzie.

Nad przebiegiem Konkursu czuwali koordynatorzy, którzy byli odpowiedzialni za przeprowadzenie etapów na szczeblu diecezji. Od strony merytorycznej odpowiedzi na pytania nadzorowały komisje konkursowe, w skład których weszli bibliści, teolodzy, duchowni (reprezentujący wydziały nauczania kurii diecezjalnych) oraz koordynatorzy i inni przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana”.

Do XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej zgłosiło swój udział 1250 szkół ponadgimnazjalnych. Najwięcej uczestników – osiemdziesiąt dziewięć osób – przystąpiło do etapu diecezjalnego w Archidiecezji lubelskiej. Na drugim miejscu – siedemdziesiąt osiem osób – w Archidiecezji krakowskiej. W etapach diecezjalnych w całej Polsce, czyli w czterdziestu jeden diecezjach wzięło udział około tysiąca uczniów. Najlepsi trzej laureaci z każdej diecezji będą reprezentować swoje diecezje podczas Finału konkursu 10 – 11 czerwca 2019 r. w Niepokalanowie. Wszyscy uczniowie biorący udział w OKWB na poziomie diecezji otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś katecheci – podziękowania. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe m.in. ufundowane przez Fundację ,,Civitas Christiana”, sprzęt elektroniczny, bilety do teatrów oraz zaproszenie do udziału w XII Spotkaniu Młodych z Biblią.

Spotkanie Młodych z Biblią ma charakter formacyjno-warsztatowy i ma na celu duchowe i merytoryczne przygotowanie uczestników do Finału Konkursu oraz o zawiązanie wspólnoty między młodzieżą z różnych diecezji.

Uczestnicy w większości diecezji mieli szansę przygotowywać się do etapów diecezjalnych, uczestnicząc w warsztatach biblijnych organizowanych przez Oddziały Okręgowe Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” z zakresu merytorycznego bieżącej edycji, prowadzonymi przez specjalistów z zakresu biblistyki, jako działanie integralne do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Uczestnicy i katecheci, po zgłoszeniu chęci udziału w Konkursie, dzięki uprzejmości wydawnictwa Edycji św. Pawła, mieli dostęp do wersji elektronicznej, obowiązujących w tej edycji, fragmentów Pisma Świętego w najnowszym przekładzie.

Finał 23. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej odbędzie się 10 – 11 czerwca 2019 r. w klasztorze ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Jego laureaci mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów poza rekrutacją w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również prawo kanoniczne, dziennikarstwo, religioznawstwo, czy italianistyka. Finaliści, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca na podium wraz z katechetami pojadą do Ziemi Świętej. Honorowy patronat nad całym Konkursem obejmują: JE Ks. Abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz JE Ks. Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wszystkim laureatom etapów diecezjalnych, ich rodzicom, katechetom, a także szkołom składamy serdeczne gratulacje. Do zobaczenia w Niepokalanowie!

Agnieszka Zalewska

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Biblia #diecezje #etap diecezjalny #etpy #konkurs #OKWB #Pismo Święte #warszawa
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej