Mateusz Zbróg: Gdzie Kościół jest bardziej prześladowany?

2021/01/21
Hiszpania sciecie krzyza

Swego czasu w felietonie Prześladowania chrześcijan po cichu popełniłem następujące słowa: W Europie często takie informacje to niewiele znaczący news. Ot, prześladują chrześcijan, ale na szczęście gdzieś daleko. Kościół rośnie na krwi męczenników, ale niech ta krew leje się z dala od nas.

Od razu przypomniało mi się te zdania, gdy natrafiłem na relacje z dwóch wydarzeń.

Pierwszym wydarzeniem jest ścięcie krzyża w Aguilar de la Frontera, w prowincji Kordoba w Hiszpanii. Stał tam od 1938 r., obok wejścia do klasztoru sióstr karmelitanek, zwany był "krzyżem poległych". Całość odbyła się w majestacie prawa. Krzyż został ścięty rękami pracowników służb miejskich. Decyzję taką podjęła rada miejska, w której większość ma lewica. Burmistrz powołuje się przy tym na ustawę o pamięci historycznej, która mówi o usuwaniu symboli związanych z rządami Franco.

Poniżej nagranie haniebnej sceny, pochodzące z profilu Rzymski Katolik na Facebooku:

W Hiszpanii komuniści na froncie walki z chrześcijaństwem | 19 stycznia b.r. na polecenie rady miejskiej Aguilar de la Frontera w Kordobie, Hiszpania służby miejskie usunęły krzyż znajdujący się obok wejścia do... | By Rzymski KatolikFacebook

Pewnym pocieszeniem jest fakt, że ścięcie krzyża spotkało się z protestami, słychać okrzyki "Niech żyje katolicka Hiszpania! Niech żyje Chrystus Król!". Dla przeciwwagi podaję drugą, bardzo budującą wiadomość z Iraku:

Jak donosi portal Catholic Arena w Iraku doszło do umieszczenia figury Najświętszej Maryi Panny na kościele odbudowywanym po spaleniu w 2014 roku przez ISIS. Poniżej całość zdjęcia:

Podsumowując pragnę stwierdzić, że tytułowe pytanie jest (póki co) prowokacją. Nie róbmy z siebie męczenników, szczególnie, gdy zestawimy Europę z tym, co przeżywali i wciąż przeżywają chrześcijanie np. na Bliskim Wschodzie. Jakimś znakiem czasu natomiast jest bez wątpienia fakt, że te dwa wydarzenia, które odbyły się w przeciągu kilku dni, rozłożyły się geograficznie akurat w sposób odwrotny, niż ten, do którego byliśmy przyzwyczajeni.

 

/mz | edt: /łb

 

Mateusz Zbrog

Mateusz Zbróg

Politolog, członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#prześladowania chrześcijan #prześladowania #prześladowanie #Hiszpania #Irak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej