Cafe Civitas: Nowe media, nowa ewangelizacja

2022/07/19
str 46
Fot. Archiwum Diecezji Radomskiej

„Dzięki nowym mediom możemy dotrzeć do każdego człowieka z przesłaniem Ewangelii, ukazać bogactwo i piękno życia wspólnoty wierzących i pomóc odnaleźć duchowe treści w codziennych sprawach”. Z ks. bp. Markiem Solarczykiem, biskupem radomskim, rozmawia Marta Karpińska.

Czy nowe media są przydatne Kościołowi?

W każdym okresie dziejów Kościoła każda nowa forma medialnego przekazu była przydatna do głoszenia Ewangelii i jednoczenia ludzi, którzy przeżywają swoją wiarę. Także obecne formy medialnego przekazywania informacji otwierają nowe możliwości, ale nigdy nie zastąpią wartości osobistego przeżycia jedności z Bogiem i doświadczenia wspólnoty Kościoła.

Jak duże jest ich znacznie w przekazywaniu wiary, szczególnie młodszemu pokoleniu?

Współczesne środki pozwalają na bardzo łatwy dostęp do treści religijnych oraz oferują wielkie bogactwo formy przekazu. Młody człowiek wykorzystuje najnowsze sposoby komunikacji elektronicznej i dzięki nim nie tylko odszukuje ważne dla siebie informacje, ale także ma szansę na odnalezienie ludzi zaangażowanych w życie Kościoła. Wystarczy spojrzeć na wiele bardzo ciekawych i wartościowych profili na Facebooku, Twitterze, YouTubie czy nawet TikToku. Indywidualne poszukiwania i wielość ofert niosą niestety ze sobą także wiele zagrożeń, których może nie dostrzec młody człowiek. Dlatego bardzo ważne jest towarzyszenie młodym w ich życiowych staraniach i kształtowaniu dojrzałej wiary.

Jak je najlepiej wykorzystać w ewangelizacji?

Skoro ewangelizacja ma objawić człowiekowi Boga i pomóc w tym, aby przyjął Jego życie, to dzięki nowym mediom możemy dotrzeć do każdego człowieka z przesłaniem Ewangelii, ukazać bogactwo i piękno życia wspólnoty wierzących i pomóc odnaleźć duchowe treści w codziennych sprawach. Jednak najważniejsze tajemnice Boga i życie Jego łaską wymagają nie tylko śledzenia przekazu medialnego, ale przede wszystkim zaangażowania i osobistej troski o życie z Bogiem.

Czy dla współczesnego (szczególnie młodego) człowieka ma jeszcze znaczenie przykład świętych?

Wspomniany wcześniej przekaz medialny, a przede wszystkim wartość życia z Bogiem wprowadza nas w doświadczenie człowieka, który żyje z innymi i dla którego sam Bóg staje się źródłem jego życia. Gdy człowiek porzuci przekonanie o wystarczającej mocy własnych sił, wówczas docenia innych, słucha ich i pragnie naśladować. Taka jest wartość świadectwa. Przemawia ono szczególnie mocno, gdy odkrywamy w drugim człowieku pewne tajemnice swojego życia albo gdy ukazuje on spełnienie naszych pragnień. Na tym między innymi polega moc świadectwa świętych, którzy objawiają nam Boga, na przykład Sługi Bożego Jacka Krawczyka, który odkrywał wartość swojego życia, pomagał zachować godność życia innych ludzi, a przede wszystkim żył z Bogiem. Takie osoby inspirują.

Materiał z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 3 | lipiec - wrzesień 2022  

/em

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bp Marek Solarczyk #diecezja radomska #kwartalnik Civitas Christiana #3-2022 #wywiad #Marta Karpińska
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej