Wierność w małżeństwie – jak ją rozumiem?

2013/05/27

Mąż musi być gwałtownikiem! Ma być wierny swojej żonie, ma walczyć o nią codziennie, ma ją prowadzić do Boga. Ma sprawić, by była najszczęśliwszą kobietą na świecie.

Po pierwsze kochać. Kochać – to dla mnie podjąć decyzję, że ja, Karol, będę z Tobą, Katarzyno, do końca, w każdej sytuacji, zawsze. Będę się starał prowadzić Cię do Boga i dam Ci się prowadzić, bo jesteśmy jedno. Kochać – to znaczy zaprowadzić do Boga, który pozwolił nam się spotkać, poznać i wybrać. To zaproszenie, by był w naszym małżeństwie, by otoczył je swoją opieką.

Po drugie – bądź wierny. Z Księgi Hioba: „Zawarłem z oczami przymierze, by nawet nie spojrzeć na pannę” (Hi 31,1). Dzisiaj codziennie, nawet jadąc tramwajem, jesteśmy narażeni na pokusy. Trudne? Może nawet bardzo trudne. Nawet dla wojownika niełatwe, ale nie jest to niemożliwe. Chroń oczy i serce. Bądź wierny Twojej żonie i niech wie, że to ją kochasz i jej pragniesz.

Po trzecie – rozmawiaj. Czasem wystarczy mały gest, ale najważniejsza jest rozmowa. Kiedy ostatnio rozmawiałem z kobietą, którą kocham, o czymś innym niż o sprawach do załatwienia? Czy wiesz, co ona teraz przeżywa? Jakie są jej radości i smutki? Nie wiesz? Po prostu ją zapytaj. Zaproś do kawiarni i powiedz: „Kochanie, co teraz się dzieje w Twoim życiu? Jestem Twoim mężem, chcę wiedzieć”. W czasie takiej rozmowy bądź aktywnym słuchaczem, ale pamiętaj, że nie wystarczy tylko słuchać, trzeba działać. Ty musisz wiedzieć, z jakim przypadkiem masz do czynienia.

Po czwarte – bądź obecny. Pamiętaj, że poślubiłeś żonę, a nie pracę. Zawód może być twoją pasją, może być sposobem na utrzymanie twojej rodziny, ale nie możesz go stawiać wyżej od żony. Nic nie zastąpi twojej obecności. Jeśli zacząłeś się zastanawiać, czy nie pracujesz za dużo, obejrzyj film „Adwokat diabła”. Zobacz, co się dzieje, gdy mężczyzna stawia pracę wyżej od małżeństwa.

Punkt dotyczący pracy wielu może się wydać kontrowersyjny, trudny lub nawet niemożliwy do zrealizowania. Wysokie koszty życia, nadmierne opodatkowanie – to wszystko sprawia, że jest nam coraz trudniej utrzymać rodzinę. Potrzebny jest jednak złoty środek. Teoretycznie człowiek jest w stanie pracować nawet 90 godzin tygodniowo. Pytanie jednak brzmi: jak długo będzie w stanie tyle pracować i czy rzeczywiście jest efektywny? I jeszcze ważniejsze: jaki ponosi koszt alternatywny, co traci, pracując?

Leszek Czarnecki, autor książki Biznes po prostu, jeden z najbogatszych polskich biznesmenów, zachęca by pracy poświęcić nie więcej niż 50 godzin w tygodniu. Inaczej dojdzie do szybkiego wypalenia zawodowego. Znam przedsiębiorców obracających milionami złotych, którzy mają depresję. Dlaczego? Gdyż nie mają kontaktu ze swoimi dziećmi, są dla nich obcy. Nie mają wspomnień z ich dzieciństwa. Przepracowali swoje i ich najpiękniejsze lata.

Jeszcze raz: czym jest dla mnie wierność? Walką! Walczę o miłość mojej żony i o jedność w naszym małżeństwie. Chcę uczynić moją żonę najszczęśliwszą kobietą na świecie. Ta walka rozpoczęła się przed ślubem i będzie trwała do końca naszego życia. W dniu zawarcia sakramentu małżeństwa tata Kasi wręczył mi miecz. Jest to symbol tego, że byłem rycerzem w trakcie naszego narzeczeństwa, a także zachęta, by małżeństwo uczynić wytrwałą walką o tą jedyną.

 

Karol Wyszyński, szczęśliwy mąż Kasi, ojciec Zosi i Gabrysi.

Wystąpienie w trakcie KONWERSATORIUM LIV zorganizowanego przez Szkołę Wyższą Przymierza Rodzin. Zapis całego spotkania dostępny w VII tomie „Odpowiedzi na trudne pytania dzisiejszego świata”. Dostępna na stronie http://swpr.pl

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#małżeństwo #mąż #rodzina #wierność #żona
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej