Zbróg: Stowarzyszenie „Jajko”

2023/04/18
AdobeStock 491572741
Fot. Adobe Stock

Ostatnie Święta, oprócz Zmartwychwstania Pańskiego, jako „standardowego” powodu do radowania się, dla mnie były podwójnie wesołe. Tej dodatkowej radości dostarczyła mi obserwacja zgiełku domowych przygotowań przedświątecznych. Ktoś zapyta: z czego tu się cieszyć? Otóż na początku Wielkiego Tygodnia w moim domu zawiązało się… stowarzyszenie.

Stowarzyszenie składało się z czwórki członków – od razu dopowiem, że chodzi o nasze dzieci. Ku miłemu zaskoczeniu członkowie-założyciele podeszli do sprawy bardzo profesjonalnie. Po pierwsze: nazwa. Padło na Stowarzyszenie „Jajko”. Za zobowiązującym nazewnictwem poszedł spisany w zeszycie statut, w którym wyszczególniono cele tego zrzeszenia. Podstawowym była pomoc rodzicom w przygotowaniach przedświątecznych, co później przekładało się na pomniejsze działania: sprzątanie zabawek, pomoc przy wypiekach, wspólne dekorowanie koszyczków z pokarmami. Pracom towarzyszył nawet jednozdaniowy hymn stowarzyszenia, który powtarzany w kółko, zagrzewał do wysiłku. Nie będę wymieniał, kto pełnił jakie funkcje, ale w drodze wyborów na początku wyłoniono zarząd, który – co trzeba podkreślić – nie tylko wydawał polecenia, ale także włączał się w zaprogramowane zadania.

Piszę o tym wszystkim, bo po pierwsze chcę się na świeżo podzielić z Czytelnikami tą radością, która mi towarzyszyła przy obserwowaniu całego tego przedsięwzięcia. Po drugie chcę się podzielić refleksją, że coś jednak się zmienia w naszym kraju, bo chyba wszyscy się zgodzimy, że jeszcze kilkanaście lat temu (już nie mówiąc o PRL) bardzo ciężko byłoby sobie wyobrazić, że dzieci będą się bawić w zakładanie i prowadzenie stowarzyszeń. Oby ten trend się utrzymał.

/mdk

Mateusz Zbrog

Mateusz Zbróg

Politolog, członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#stowarzyszenie #dzieci #wychowanie #Wielkanoc
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej