Nie ustawajcie w budowaniu “Civitas Christiana”

2015/02/25

14 lutego 2015 r. był dla członków i sympatyków szczecińskiego Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” dniem szczególnym – przeżywaliśmy wyjątkowy czas obecności relikwii św. Jana Pawła II, które peregrynują od początku roku w naszym Stowarzyszeniu.

Peregrynacja relikwii Wielkiego Polaka połączona z modlitwą o rychłą beatyfikację sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, rozpoczęła się uroczystą Mszą św. w Bazylice św. Jana Chrzciciela, poprzedzoną Koronką do Miłosierdzia Bożego. Liczną rzeszę wiernych przybyłych na Eucharystię przywitali: proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela – ks. prał. Aleksander Ziejewski oraz przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie – Paweł Majewicz. Mszy św. przewodniczył JE ksiądz arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzeja Dzięga. W koncelebrze wzięli udział: ks. prof. dr hab. Grzegorz Wejman (US), ks. Julian Głowacki oraz asystent kościelny Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia w Szczecinie ks. Tomasz Kancelarczyk. We wprowadzeniu do Mszy św. mowa była m.in. o wielkim znaczeniu Bazyliki św. Jana Chrzciciela dla Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, przyjaciela św. Jana Pawła II. To w tej świątyni w listopadzie 1952 r. Stefan Wyszyński otrzymał wiadomość o nominacji kardynalskiej

W słowie skierowanym podczas Eucharystii do wiernych abp Andrzej Dzięga wielokrotnie odwoływał się do spuścizny św. Jana Pawła II oraz Stefana kardynała Wyszyńskiego. Podkreślał społeczny wymiar nauczania dwóch wielkich Polaków – na poziomie narodu, państwa, rodziny, w obszarach społecznego zaangażowania, pracy, polityce oraz służbie ubogim i potrzebującym. „Społeczne nauczanie i zaangażowanie należy oprzeć na Chrystusie, tak by z mocą i skutecznością budować Civitas Christiana”. JE ksiądz arcybiskup mocny akcent kładł także na nauczanie i rolę świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy, których Kościół katolicki wspominał 14 lutego. To ich ciężkiej pracy misyjnej, z której przez wiele wieków wypływał owoc chrześcijańskiego nauczania, szczególnie Europa Środkowo-Wschodnia zawdzięcza przywilej poznania Chrystusa i budowania na Jego fundamencie. Na koniec swojej homilii abp Andrzej Dzięga zwrócił się do członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, by nie przestawali w dawaniu świadectwa swojej pracy społecznej, by z mocą i odpowiedzialnością przyczyniali się do prawdziwego nawrócenia polskiego narodu.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii głos zabrał przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski, dziękując JE ks. abp. Andrzejowi Dziędze i współcelebransom za piękne przeżywanie wspólnego, modlitewnego czasu. Podkreślał, że peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II jest w Stowarzyszeniu wydarzeniem niezwykłym, które pozwoli na osobiste spotkanie z Wielkim Polakiem oraz modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Po wyjściu z bazyliki wierni złożyli kwiaty pod postumentem Prymasa Tysiąclecia.

Ostatnim akcentem wydarzenia związanego z peregrynacją relikwii św. Jana Pawła II było spotkanie w lokalu szczecińskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Obok wystąpień przedstawicieli Stowarzyszenia, Tomasza Nakielskiego oraz Pawła Majewicza, głos zabrał ks. prof. dr hab. Grzegorz Wejman, który przedstawił niezwykle ciekawą historię tworzenia się struktur Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim po 1945 r. Niezwykła wydaje się praca, jaką włożyli zarówno kapłani, jak i wierni, by ziemie odzyskane mogły oddychać polskością wyrażoną w Chrystusowej wierze. Słowo dotyczące związków Bazyliki św. Jana Chrzciciela ze Stefanem kardynałem Wyszyńskim skierował do zebranych ks. prał. Aleksander Ziejewski. Należy podkreślić, że peregrynacji relikwii św. Jana Pawła II towarzyszyła wystawa dotycząca społecznego nauczania Prymasa Tysiąclecia, którą można było oglądać w Bazylice św. Jana Chrzciciela.

Część oficjalna zakończyła się wspólnym poczęstunkiem i okazją do rozmów przewodniczącego Stowarzyszenia z  członkami i sympatykami „Civitas Christiana”, także z oddziałów terenowych (m.in. z Kamienia Pomorskiego oraz Gryfic). Peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II jest szczególnym czasem łaski dla tych wszystkich, dla których Papież Polak był i jest inspiracją do działań, osobistych wyborów i poszukiwania Chrystusowych fundamentów. Tego doświadczyli także Ci, którzy brali udział w sobotnich uroczystościach.

Bartłomiej Ilcewicz

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bazylika św. Jana Chrzciciela #civitas christiana #relikwia Jana Pawła II
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej