Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Strážnice 27-30 czerwca 2013

2013/06/28

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w miasteczku Strážnice, w regionie Slovacko, na południu Moraw, słynącym z  barwnych, wciąż żywych tradycji folklorystycznych i winiarskich,  należy do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie.

W ostatni czerwcowy weekend amfiteatr w parku zamkowym i skansen wypełni muzyka, tańce z całego świata i wesoła zabawa. Na gości czeka między innymi przegląd zespołów dziecięcych,  pieśni i tańców ludowych, muzyka cymbałowa. Oprócz czeskich grup przed publicznością wystąpią także goście z zagranicy.

Festiwal
Festiwal

W programie festiwalu nie zabraknie konkursu na najlepszego wykonawcę tradycyjnego, improwizowanego tańca verbuňk z  regionu Slovacko, wpisanego na Listę Dziedzictwa Niematerialnego  UNESCO.

Ozdobą miasta Strážnice jest zamek otoczony rozległym parkiem. Obecny noworenesansowy wygląd otrzymał w połowie XIX wieku. W salach dostępnych dla zwiedzających znajdziemy zabytkową bibliotekę, liczącą 13 tysięcy tomów oraz stałą ekspozycję „Instrumenty muzyki ludowej w Czechach”, jedyną tego typu w środkowej Europie. Po renowacji stopniowo udostępniane są także pozostałe pomieszczenia, między innymi kaplica zamkowa z zabytkowym ołtarzem.

Ciekawostką jest także tutejszy skansen etnograficzny, w którym zgromadzono 64 obiekty – przykłady budownictwa ludowego z całego regionu. W budynkach prezentowane są zbiory ilustrujące życie codzienne zarówno mieszkańców górskich terenów Slovacka, jak i urodzajnej części Pomoraví, słynącej z uprawy winorośli.

Więcej informacji: www.slovacko.cz, www.czechtourism.com

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#czechy #festiwal #turystyka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej