Polak twórcą aparatu fotograficznego dla osób niewidomych

2019/01/14
pasapasta-1.png

Piotr Cybulski stworzył pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla osób niewidomych. Co prawda na razie zaprezentowano wersję prototypu, ale wynalazek jest naprawdę obiecujący.

Urządzenie Blindtouch zostało stworzone przez Robot Manufacture. Aparat składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to aparat fotograficzny, natomiast drugi to stacja o rozdzielczości 35 x 25 pinów. Obrazy pokazywane są na niej w formie tyflografiki (dziedzin sztuki, na którą składają się wszelkie materiały pozwalające doświadczać obrazy za pomocą zmysłu dotyku) którą są w stanie odczytać osoby niewidome. Prototyp ma wytrzymałą baterię, a baza prezentująca obrazy przetwarza je bardzo szybko, a co więcej w wersji finalnej czas ten ma zostać jeszcze skrócony. Ciekawą, dodatkową funkcją jest możliwość wykorzystania matrycy do wyświetlenia tekstu zapisanego Braille’em.

„Wyobraź sobie, że jedyne co widzisz, to ciemność. Blindtouch to zmienia. Jest pierwszym aparatem fotograficznym stworzonym specjalnie dla osób niewidomych. Dzięki niemu niewidomi mogą “zobaczyć” jak wygląda świat, zachować wspomnienia z wakacji, uwiecznić piękne chwile w gronie rodziny i przyjaciół” – czytamy na głównej stronie projektu.

Podczas testów prototypu brało udział wiele osób. Na przykład był on pokazywany osobom z dysfunkcjami wzroku. W tym momencie trwają pracę nad stworzeniem mniejszej wersji aparatu, tzw. kieszonkowej. Piotr Cybulski pragnie również, aby Blindtouch był w zasięgu finansowym osób niewidomych.

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#aparat #aparat dla niewidomych #aparat fotograficzny #aparat fotograficzny dla osób niewidomych #osoby niewidome #technologia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej