“Prawda, dobro, sumienie”

2019/11/7
okladka-derdziuk-1-606x1024.png

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa pozycja “Prawda, dobro sumienie”. To zbiór artykułów o. prof. Andrzeja Derdziuka OFMCap, które powstały w różnym czasie i były publikowane w różnych miejscach.

“Prawda, dobro, sumienie” obejmuje trzy części: w pierwszej autor podejmuje kwestię prawdy i podaje podstawowe pojęcia z tego zakresu, a także m.in. zatrzymuje się nad moralnym wymiarem prawdomówności. Część druga zawiera refleksje na temat dobra wspólnego, solidarności jako cnoty społecznej oraz kapitału społecznego. W części tej pojawiają się również rozważania dotyczące miejsca wartości w życiu politycznym. Z kolei część trzecia została poświęcona formacji sumienia i jego roli w duchowym wzrastaniu osoby ludzkiej.

O. prof. Andrzej Derdziuk trafnie zauważył, że teolog moralista nie ma za zadanie tylko przestrzegać przed złem, wyliczając coraz to kolejne postaci grzechu. Zaznacza, iż misją teologa jest nade wszystko ukazanie dostępnego dobra, którego człowiek może stać się uczestnikiem, gdy skorzysta z łaski odkupienia.

Jeden z recenzentów, ks. dr hab. Maciej Olczyk z Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu zauważył, że o. Derdziuk “z głębokim zaangażowaniem i precyzją ukazuje właściwe rozumienie dynamizmu życia moralnego oraz tłumaczy jego funkcjonowanie, tak w wymiarze indywidualnym jak i wspólnotowym”.

Andrzej Derdziuk jest profesorem doktorem habilitowanym nauk teologicznych, pracownikiem Katedry Teologii Moralnej Społecznej w Instytucie Teologii Moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Jest autorem ponad 20 książek i ponad 300 artykułów naukowych.

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#dobro #książka #KU: #literatura #o. Andrzej Derdziuk #prawda #sumienie #towarzystwo naukowe KUL
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej