Wielki mural z wizerunkiem Maryi w Łodzi

2018/09/6
bez-tytulu.png

Na ścianie kamienicy, przy ul. Wschodniej 80 w Łodzi, powstaje olbrzymi mural Matki Bożej. Jego autorką jest Paulina Nawrot. Obraz będzie nosił tytuł “Oblicze Piękna”.

Artystka podkreśla, że miejsce, które zostało wybrane jest bardzo charakterystyczne. Z jednej strony znajduje się zadbany budynek, z drugiej zniszczony nieużytek. Nabiera to symbolicznego wydźwięku – Maryja troszczy się o obydwa światy: ten zadbany i piękny oraz drugi, ubogi.

Pytanie jakie zadała sobie twórczyni muralu brzmi: czy piękno może zbawiać świat? Paulina Nawrot chce, aby jej dzieło zmuszało do refleksji nad wewnętrznym pięknem Maryi wynikającym nie z kultu, a z obecnego w Niej sacrum, a także do przemyśleń nad ciałem jako świątynią, której należy się szacunek, gdyż jest darem od Boga. Szacunek, a nie ubóstwianie czy poniżanie.

Do stworzenia muralu wykorzystanych zostanie 20 litrów farby. Planowany termin zakończenia prac to piątek 7 września, więc dzieło będzie gotowe na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Fundusze na powstanie muralu pochodzą ze stypendium artystycznego przyznanego przez Prezydenta Łodzi. W dziele pomagają osoby ze Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon, działającej zwykle przy klasztorach dominikanów w całej Polsce.

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#ciało #kamienica #Łódź #malowidło #Maryja Panna #Matka Boża #mural #obraz #Paulina Nawrot #piękno #sztuka #sztuka miejska
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej