Czas urlopowy to niewątpliwie czas wyjazdów i poznawania nowych miejsc. Jedni preferują dwutygodniowy wypoczynek ciągiem, inni wolą weekendowe wypady za miasto. Ja raczej zaliczam się do tej drugiej grupy osób i przychodzę do Was z propozycją miejsca na weekendowy wyjazd. Jako cel swojej ostatniej podróży wybrałem Góry Świętokrzyskie i atrakcje w okolicy Kielc.
Rezerwat Przyrody Kadzielnia
W samym mieście warty uwagi jest Rezerwat Przyrody Kadzielnia. To bardzo charakterystyczny teren dawnego kamieniołomu zlokalizowany niedaleko centrum. Znajduje się tam między innymi Amfiteatr Kadzielnia, na którym odbywają się widowiska artystyczne oraz koncerty.
Osoby potrzebujące sporej dawki adrenaliny powinny odnaleźć się w parku linowym, gdzie jest możliwość przejazdu tyrolką i podziwiania Kielc z wysokości 40 metrów nad ziemią. Z takiej perspektywy na pewno inaczej patrzy się na miasto. Jeśli komuś wciąż byłoby mało, może spróbować swoich sił także we wspinaczce po skałach rezerwatu.
Osoby preferujące spokojne eksplorowanie nowopoznanej okolicy powinny zajrzeć do jaskiń, które są udostępnione dla turystów. Podczas ich zwiedzania można dowiedzieć się jak wyglądało życie w Kadzielni miliony lat temu. Dla pasjonatów stalaktytów w sam raz!
Góry Świętokrzyskie
Fani wspaniałych tatrzańskich lub bieszczadzkich widoków na szlakach mogą się nieco zawieść idąc w Góry Świętokrzyskie. Szlaki bowiem wiodą w większości przez las (przy dużym upale jest to zbawienne) a same widoki na szczytach Łysicy bądź też Łysej Góry nie zapierają tchu w piersiach, chociaż moim zdaniem te góry także mają swój urok. Trasę można rozpocząć w Świętej Katarzynie albo w Nowej Słupi. Ja wybrałem pierwszą z opcji.
Zaraz po wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego oczom ukazuje się kapliczka i źródełko św. Franciszka, z którym związana jest legenda o dwóch siostrach zamieszkujących przed wiekami zamek na szczycie Łysicy. Pewnego razu w te rejony przybył przystojny rycerz i obie siostry z miejsca się w nim zakochały, jednak młodzieniec po czasie wybrał starszą z nich. Żyli w szczęściu, ale starsza siostra była niepewna uczuć wybranka serca, a także niespokojna o obecność młodszej siostry, której zazdrościła urody. Uknuła więc plan pozbycia się jej za pomocą trucizny. Podstęp udałoby się doprowadzić do końca, gdyby nie rozpętała się potężna burza, która zamieniła zamek w ruinę, a pod jego gruzami znalazła się starsza siostra oraz rycerz. Młodsza z nich na widok tej tragedii zapłakała szczerze rzewnymi łzami, tak że po dziś dzień spływają one po kamieniach, zmywając grzech starszej i wpływając do źródełka.
Podejście na Łysicę od strony Świętej Katarzyny jest dość kamieniste, a wejście na szczyt zajmuje ok. 45 minut. Nie jest to bardzo wymagająca trasa. Na szlaku można było spotkać całe rodziny z dziećmi w różnym wieku i każde z nich bez większych problemów pokonywało drogę na szczyt. Dłuższy spacer trzeba sobie zafundować, by dojść na Łysą Górę (Święty Krzyż) i odwiedzić między innymi tamtejszy Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
W sanktuarium znajdują się Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, od którego pochodzi nazwa góry. W tym miejscu usytuowano także wieżę widokową na Gołoborze Świętokrzyskie, z której można podziwiać piękną okolicę gór. Ponadto znajduje się tu Dąb Papieski oraz urokliwa Grota Matki Bożej. Zdecydowanie jest to miejsce o dużym znaczeniu religijnym. U podnóża góry stoją również Krzyże Pokutne. Z roku na rok jest ich coraz więcej, ponieważ są tam dostawiane po zakończonych Ekstremalnych Drogach Krzyżowych, które corocznie wyruszają z okolicznych miejscowości.
Góra Miedzianka
Kilkanaście kilometrów od Kielc znajduje się Rezerwat Przyrody Góra Miedzianka. Po lekkim niedosycie związanym z widokami na Łysicy oraz Łysej Górze, Miedzianka zachwyca od razu. Z jej szczytu można ujrzeć pasmo Łysogór, a przy dobrej pogodzie i widoczności nawet Tatry! Wejście na samą górę zajmuje ok. 15 minut.
Zdecydowanie warto się tam wybrać, usiąść na skale i po prostu podziwiać widoki! One zachwycają, nic więc dziwnego, że przy zachodach słońca można napotkać w tym miejscu fotografów wraz z nowożeńcami, którzy zażyczyli sobie sesję w tym pięknym plenerze.
Zamek Królewski w Chęcinach
Z Góry Miedzianki można zobaczyć także pobliski Zamek Królewski w Chęcinach. Jest to twierdza z przełomu XIII i XIV w. Przyznam szczerze, że byłem w tym miejscu po raz trzeci i nigdy nie wszedłem na zamek. Zachwyciłem się widokami, które są widoczne po pokonaniu kilkudziesięciu schodków. Jest to piękna panorama Chęcin oraz widok na pasmo Gór Świętokrzyskich.
Byłem tu zarówno za dnia, jak i nocą. Za każdym razem tak samo zachwycony jak na początku! Zapewne z wieży zamkowych ten widok jest jeszcze lepszy, dlatego może do czterech razy sztuka i przy kolejnych odwiedzinach tego miejsca zawitam w końcu na, a nie pod zamek.
Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
Kolejnym miejscem wartym uwagi w okolicy Kielc jest Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Tu można cofnąć się w czasie i poczuć się tak, jak podczas odwiedzin u babci. Drewniane domki i ich wystrój, zwierzęta w zagrodach, stodoła, młyn i wiele innych charakterystycznych szczegółów nadają temu miejscu niesamowity klimat i składają się na obraz wsi z ubiegłego wieku.
Warto zarezerwować sobie więcej czasu na zwiedzanie, aby zajrzeć do każdego domku i zobaczyć jak kilkadziesiąt lat temu wyglądało życie w tym rejonie. Jakie studio fotograficzne miał lokalny fotograf? Jak wyglądały reklamy leków? W jakim gabinecie przyjmował doktor? To wszystko można tam podziwiać! Teren jest bardzo rozległy i podzielony na poszczególne sektory. Mój ulubiony? Małomiasteczkowy.
A może kajaki?
Jeśli kogoś nuży zwykłe zwiedzanie, może skorzystać z szerokiej oferty spływów kajakowych rzeką Nidą. W okolicy jest wiele wypożyczalni sprzętu, a trasy sięgają od kilku do kilkunastu kilometrów. Nawet osoby, które nie przepadają za sportem powinny się tu odnaleźć, bowiem rzeka jest bardzo spokojna, a spływ można potraktować jako czas na relaks. Sporadyczne machanie wiosłem spokojnie wystarczy by dopłynąć do celu.
To oczywiście tylko część z atrakcji oraz miejsc do zobaczenia w województwie świętokrzyskim. Region ten oferuje o wiele więcej i można zaplanować kilka wycieczek, by dokładniej go poznać. Z miast bądź atrakcji, które również warto odwiedzić w tych okolicach poleca się chociażby Sandomierz czy Jaskinię Raj. Zanotowane w notesie?
/em