Zofia Kossak i Wojciech Kossak odznaczeni Orderem Orła Białego

2018/12/3
dwnld631862424.jpg

W dniu 11 listopada 2018 roku podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent Andrzeja Duda przyznał Order Orła Białego zasłużonym, wybitnym Polakom. Odznaczenia w większości przyznane bohaterom pośmiertnie, zostały przekazane na ręce ich bliskich. Uroczystość odbyła się w 100-lecie odzyskania niepodległości.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy jako wyraz najwyższego szacunku wobec znamienitych zasług poniesionych dla chwały, dobra pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej pośmiertnie Orderem Orła Białego zostało odznaczonych 25 wybitnych Polaków. Wśród nich znaleźli się: Zofia Kossak oraz Wojciech Kossak.

Wojciech Kossak to reprezentant nurtu malarstwa batalistycznego oraz współtwórca „Panoramy Racławickiej”. Zofia Kossak – wybitna polska pisarka, organizatorka Rady Pomocy Żydom „Żegota”, więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau oraz uczestniczka Powstania Warszawskiego, sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

– Czasem, aż dziw brał, że ktoś tak wielki i tak słynny Orderu Orła Białego do tej pory nie dostał. Cieszę się, że Polska mogła ten brak uzupełnić, podkreślając niezwykłą rolę, jaką dany człowiek odegrał w polskim życiu publicznym, polskim życiu naukowym, polskim życiu kulturalnym, czy w budowaniu po prostu polskiego społeczeństwa, czy w tworzeniu polskiego państwa – podkreślał Prezydent, dodając, że odznaczone osoby reprezentują różne dziedziny życia, pochodzą z licznych środowisk, z różnych grup narodowych.

Andrzej Duda mówił, że prace trwały aż rok, aby wybrać zasłużone osoby. To były często długie dyskusje. Ostatecznie decyzje zostały podjęte za absolutnie jednogłośną zgodą kapituły i przy jego całkowitej aprobacie.

Prezydent zaznaczył, że każdy z odznaczonych „z całą pewnością był polskim patriotą”. – Nie ma ich już wśród nas – wszystkie te odznaczenia zostały przyznane pośmiertnie, ale wierzę w to, że nasi odznaczeni patrzą na nas teraz z góry, i że przyjmują ten moment z satysfakcją. Jak dodał, chciałby, aby odznaczeni czuli, że Rzeczpospolita, mimo że często minęło już bardzo wiele lat, wciąż o nich pamięta i docenia to wielkie dzieło, które zrealizowali dla Polski.

Prezydent podziękował za przyjęcie orderów rodzinom i przedstawicielom odznaczonych osób. Wspomniał, że część z nich będzie wyeksponowana w muzeach, gdzie zwiedzający będą mogli zobaczyć, że właśnie ta osoba została uhonorowana Wielkim Polskim Orderem.

Specjalnie dla „Civitas Christiana” Anna Fenby Taylor, wnuczka pisarki, która odbierała z rąk prezydenta Order, komentuje odznaczenie babci:

– Cieszę się ogromnie, że babcia 11 listopada br. znalazła się wśród 25 Polaków tak pięknie wyróżnionych Orderem Orła Białego przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Za życia Zofia Kossak łączyła ludzi i różne środowiska i sądzę, że dziś dla Polski babcia pragnęłaby zgody między Polakami i gdyby żyła, całą swoją energię włożyłaby w tę sprawę.

Marlena Dziemińska 

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#11 listopada #odznaczeni #Order Orła Białego #slider #Wojciech Kossak #Zofia Kossak
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej