Kolejna, już trzydziesta czwarta, Ogólnopolska Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” rozpoczęła się 23 maja pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, patrona Stowarzyszenia. Z pielgrzymami spotkał się o. Jerzy Tomziński OSPPE, były przeor Jasnej Góry, który zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie prymasa Wyszyńskiego, dając początek tradycji odprawiania Apelu Jasnogórskiego. Otrzymał od Stowarzyszenia prezent z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich. Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski dziękował mu za 70 lat kapłańskiej posługi, miłość do ojczyzny i przyjaźń dla Stowarzyszenia, życząc błogosławieństwa Bożego i 200 lat życia w tak dobrej kondycji, w jakiej jest obecnie, aby jak najdłużej mógł spotykać się z „Civitas Christiana” na Jasnej Górze.
– Potrzebna jest duchowa odnowa nas samych – mówił otwierając pielgrzymkę o. Łukasz Buzun OSPPE, niedawno mianowany przeor Jasnej Góry. – Związane jest to z odwagą i męstwem w głoszeniu świadectwa wiary. Odwaga jest potrzebna, aby zmienić cokolwiek w swoim życiu, a tym bardziej wejść na drogę nawrócenia.
Przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski oraz wiceprzewodniczący: Marek Koryciński i Sławomir Józefiak złożyli kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia, a ksiądz Dariusz Wojtecki, asystent kościelny Oddziału „Civitas Christiana” w Białymstoku, odmówił modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji kardynała.
Po uroczystościach pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia pielgrzymi przeszli do kaplicy św. Józefa na Halach. Tam zabrał głos Przewodniczący „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski.
– Tu, na Jasnej Górze należy szukać duchowych inspiracji niezbędnych do tego, do czego zobowiązał nas św. Jan Paweł II, czyli do budowania civitas christiana – przypomniał w swoim wystąpieniu Tomasz Nakielski. – Osoby świeckie mogą wnosić Ewangelię w życie społeczne, czasami w takie przestrzenie, w których tak skutecznie nie dokonają tego kapłani. To jest wielkie oczekiwanie ze strony hierarchów Kościoła w kierunku Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Z aktywnością edukacyjno-formacyjną Stowarzyszenia doskonale współgra działalność Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, który zajmuje się rozpowszechnianiem dziedzictwa kardynała i jego zachowaniem dla przyszłych pokoleń.
– Dysponujemy ogromną liczbą materiałów – mówiła przedstawicielka Instytutu Stanisława Nowicka, świadek życia i posługi Prymasa. – Mamy 10 tys. stron maszynopisu, wydaliśmy dwanaście tomów dzieł zebranych, teraz jest przygotowywany trzynasty. Mamy również głos księdza prymasa. Gdy się go słucha, czuje się troskę, wielką miłość i odpowiedzialność za to, co człowiek ma do zrobienia. To jest materiał ponadczasowy. Przegrywamy go teraz na nośniki cyfrowe. Bardzo dziękujemy za współpracę, którą podjęliście państwo z nami w różnych formach – podziękowała Stowarzyszeniu Stanisława Nowicka.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie zaprezentowali program artystyczny, w którym śpiewem, tańcem i recytacją dziękowali za dwóch wielkich rodaków: św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Członkowie „Civitas Christiana” wzięli udział w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej, gdzie Przewodniczący Tomasz Nakielski dokonał Aktu Zawierzenia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Matce Bożej prosząc o szybką beatyfikację patrona organizacji. Po nabożeństwie pielgrzymi wyruszyli na procesję światła zatrzymując się przy kolejnych stacjach na placu przed Szczytem Jasnogórskim, aby rozważyć w modlitwie trzecią część Różańca, czyli tajemnice bolesne.
W sobotni poranek pielgrzymi modlili się na Drodze krzyżowej, a po południu na mszy św. w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem nowego generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego OSPPE. Zaraz po nabożeństwie Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski powtórzył Akt Zawierzenia Stowarzyszenia Matce Bożej, a generał zakonu poświęcił różańce, które trafiły do oddziałów okręgowych „Civitas Christiana”.
Marcin Motylewski
Dzień I
Fot. Marcin Motylewski
Dzień II
Fot. Ewa Czumakow
mm