2-3 maja na Jasnej Górze (WIDEO)

2016/05/2

Stan przygotowań do wizyty Ojca Świętego Franciszka w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży oraz Akt Zawierzenia Matce Bożej Kościoła i narodu w uroczystość NMP Królowej Polski – to główne motywy spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych, którzy 2 maja zgromadzili się na Jasnej Górze.

Biskupi pochylą się nad programem i bieżącym stanem przygotowań do papieskiej wizyty związanej ze Światowymi Dniami Młodzieży, które pod koniec lipca br. odbędą się w Krakowie. – Na dzień dzisiejszy stosunkowo niewiele młodych osób z Polski zarejestrowało swój udział w tym wydarzeniu – mówi bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski – Zachęcamy do tego, aby jak największa liczba młodzieży z naszego kraju, jako gospodarzy ŚDM, wzięła udział w tym spotkaniu – dodaje bp Miziński. Papież Franciszek będzie przebywać w Polsce od 27 do 31 lipca. Oprócz Krakowa odwiedzi też Auschwitz-Birkenau i Jasną Górę, gdzie 28 lipca będzie przewodniczył Mszy świętej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Sekretarz KEP zapowiada także świętowanie uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które nastąpi 3 maja na Jasnej Górze. Tego dnia, o godz. 11.00, Mszę świętą będzie sprawował i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Nawiązując do Aktu Zawierzenia złożonego Matce Bożej w 1966 r. przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, abp Gądecki dokona jego ponowienia, polecając Królowej Polski cały  Episkopat w jedności z Kościołem w Polsce i z Polonią, z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. – Oddając się dzisiaj Tobie, Bogurodzico i nasza Matko, jesteśmy pewni, że w ten sposób jak najlepiej zabezpieczymy całą naszą chrześcijańską, osobistą i narodową przyszłość – czytamy w tekście Aktu zawierzenia. W nocy z 2 na 3 maja będzie miało miejsce czuwanie modlitewne ruchów maryjnych. Bezpośrednim przygotowaniem do Mszy św. z Aktem Zawierzenia Matce Bożej ma być misterium słowa prowadzone przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

– Tak więc chcemy kontynuować nasze narodowe świętowanie, dziękując Bogu za łaskę chrztu świętego, wchodząc w tę tajemnicę i odkrywając wartość chrztu w życiu naszego narodu i każdego z nas, ochrzczonych – mówi bp Miziński.

Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#3 maja Jasna Góra #Akt Zawierzenia Matce Bożej #apb Stanisław Gądecki #częstochowa #ŚDM #światowe dni młodzieży
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej