X Zjazd Gnieźnieński

2016/03/12

Chrzest i wiara, małżeństwo, kultura, pojednanie i dialog oraz współczesne wyzwania społeczne i gospodarcze stanowią przedmiot zagadnień X Zjazdu Gnieźnieńskiego, który od 11 do 13 marca odbywa się z inicjatywy prymasa Polski. Europa nowych początków, wyzwalająca moc chrześcjiaństwa – to hasło przyświecające tegorocznym spotkaniom. 

Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie są na początku XXI wieku ważnym miejscem spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez dyskusje, warsztaty, modlitwę i wydarzenia artystyczne wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, swojej ojczyzny i naszego wspólnego kontynentu.

Wśród tegorocznych prelegentów znalazło się wiele osób z kręgów kościelnych, naukowych, kulturalnych czy biznesowych. Są wśród nich przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: abp Jeremiasz, bp Marcin Hintz i ks. Ireneusz Lukas.

W pierwszym dniu Zjazd zainaugurowano wystąpieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy, który zwrócił uwagę na wielowiekową tradycję tych spotkań, sięgającą przełomowego spotkania Cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym. Prezydent podkreślił znaczenie chrześcijaństwa na przełomie ostatnich 1050. lat kształtowania się państowowości polskiej i tożsamości narodu. – Chrześcijaństwo zawiera niezwykły element porządkujący nie tylko życie, ale też państwo, ponieważ wprowadza konkretne zasady. – Powiedział Andrzej Duda.

Prezydent spotkał się też ze zwierzchnikami i reprezentantami Kościołów chrześcijańskich uczestniczących w Zjeździe, a także otworzył wystawę „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”, przygotowaną przez Muzeum Początków Państwa Polskiego we współpracy z Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Na bogaty program X Zjazdu składają się zagadnienia akcentujące znaczenie rocznicy Chrztu Polski, wśród nich dyskusje poświęcone chrztu Mieszka I w kontekście chrztu całego narodu, jak i w wymiarze indywidualnym każdego ochrzczonego, a także dyskusja ekumeniczna z pytaniem, co zrobiliśmy / zrobimy z naszym chrztem.

Jednym z kluczowych wydarzeń Zjazdu jest niewątpliwie nabożeństwo ekumeniczne celebrowane w piątkowy wieczór w gnieźnieńskiej Katedrze przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka z udziałem duchownych innych wyznań chrześcijańskich. Homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś, który m.in. zwrócił uwagę, że przed Chrystusem stajemy bez względu na podziały wewnątrz chrześcijaństwa.

Drugi dzień Zjazdu Gnieźnieńskiego wypełnią sejse plenarne poświęcone tematyce małżeństwa oraz równolegle – ekonomii bez wykluczenia oraz kwestiom gospodarczym.

Po południu rozpocznie się blok poświęcony kulturze: Kultura i wiara, jak zszyć rozerwane przymierze oraz Gdzie jest Bóg we współczesnej kulturze.

Równie interesująco zapowiadają się dyskusje nad bilansem odzyskanej wolności w kontekście 25 lat po rozpadzie ZSRR oraz namysł nad relacjami na linii Ukraina – Polska – Rosja.

Marcin Kluczyński

Relacja ze Zjazdu w kwietniowym wydaniu Miesięcznika “Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#2016 #prezydent Andrzej Duda #Rocznica Chrztu Polski #Wojciech Polak Prymas Polski #X Zjazd Gnieźnieński
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej