IX Adwentowe Dni Skupienia “Civitas Christiana” w Łagiewnikach

2015/12/7

Zatrzymaliśmy się w biegu. 3-5 grudnia w Krakowie-Łagiewnikach odbyły się IX Ogólnopolskie Adwentowe Dni Skupienia Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”.

Adwentowe Dni Skupienia odbyły się w Łagiewnikach po raz 9. Tegoroczne były szczególne. Rok 2016 to Nadzwyczajny Rok Święty Bożego Miłosierdzia. A łagiewnicka bazylika konsekrowana przez św. Jana Pawła II to Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W Łagiewnikach w połowie  2016 r. odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

Nauki adwentowe wygłosił o. Józef Augustyn – profesor Akademii Ignatianum w Krakowie, rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor wielu książek z zakresu życia duchowego i pedagogiki chrześcijańskiej. Określił – za ks. Franciszkiem Blachnickim trzy warunki dobrej modlitwy: ufać, ufać, ufać. Szukać woli bożej. Iść do kaplicy i walczyć o zwycięstwo. Co robić? Tęsknić, pragnąć, usiłować, trudzić się, walczyć, ufać.  Modlitwa jest pracą. Sprowadza się do walki, także z samym sobą. W życiu duchowym musi być zdecydowanie. Codziennie należy zdecydować, że się modlimy. Należy modlić się o pokój, o miłość. Prosić o pomoc Matkę Boską. Nie lękać się pokus. Zwycięstwo jest po naszej stronie. Modląc się wybieramy – błogosławieństwo i pokój. Gdy się modlimy, modli się z nami Duch Święty. Ale miłosierdzie wymaga wyznania grzechów i pokory. Nie można żyć jak się chce. Miłosierdzie rodzi się z walki przeciw grzechowi. Nasza walka w modlitwie jest walką przeciw grzechowi. Zrozumienie przychodzi w modlitwie. Owocem walki jest moc człowieka. Przy tym wola Boża nie jest podana ,,na tacy’’. Jezus też szukał woli swego Ojca w Ogrójcu. Prosił, by oddalił od niego kielich goryczy – ale ,,nie jak Ja chcę, lecz jak Ty chcesz’’.

W tym roku nasza wspólnota przeżywa Ogólnopolską Peregrynację relikwii św. Jana Pawła II. Były one obecne także w trakcie Dni Skupienia – na ołtarzu Bazyliki Mariackiej, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz na ołtarzu koronacyjnym królów polskich w Katedrze Wawelskiej. Za jego wstawiennictwem prosiliśmy w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ks. Piotra Skargi. Każdego dnia naszą ojczyznę i świat zawierzaliśmy Chrystusowi w Godzinie Miłosierdzia. Adorowaliśmy Najświętszy Sakrament w ramach modlitewnego Jerycha przed Rokiem Miłosierdzia.

To był czas mobilizacji i pracy duchowej. Gdy nauki adwentowe wygłaszał o. Józef Augustyn SJ przed łagiewnickim sanktuarium była budowana Brama Miłosierdzia. Gdy wyjeżdżaliśmy – rusztowania były już zdjęte, Brama zostanie uroczyście otwarta 13 grudnia o 15.00, a więc w Godzinie Miłosierdzia.

Więcej w styczniowym wydaniu Miesięcznika Civitas Christiana.

Anna Staniaszek

fot. Marcin Kluczyński

as/mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Brama Miłosierdzia #kraków #łagiewniki #o. Józef Augustyn #Rok Miłosierdzia #Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej