Radom: Po siły do bycia miłosiernym

2016/11/9
czarna-056n.jpg

O pielgrzymowaniu Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Radomiu w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia do sanktuariów diecezjalnych – Bram Miłosierdzia.

Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w diecezji radomskiej podjął w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia inicjatywę pielgrzymowania do wszystkich sanktuariów naszej diecezji – Bram Miłosierdzia, by w tym szczególnym czasie uzyskać odpust zupełny oraz nabrać duchowych sił do bycia miłosiernymi wobec bliźnich.

Pątnicy u Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej / Fot. ks. Marcin Rogala
Pątnicy u Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej / Fot. ks. Marcin Rogala

30 stycznia br. jako członkowie i przyjaciele pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. Mszę św. w bazylice mniejszej w intencji członków i przyjaciół Stowarzyszenia celebrował ks. Marcin Rogala – asystent kościelny naszego oddziału. Przewodnik przedstawił nam historię sanktuarium. W programie był także czas na osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem i obrazem Matki Bożej oraz ciepły posiłek.

20 lutego br. odbyła się pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy, gdzie mogliśmy przeżyć sakrament pokuty i pojednania oraz uczestniczyć we Mszy św. Matce Bożej zawierzaliśmy całą naszą diecezję, radomski oddział Stowarzyszenia oraz prosiliśmy o wyniesienie na ołtarze sług Bożych: prymasa Stefana Wyszyńskiego (patrona Stowarzyszenia) i bp. Piotra Gołębiowskiego. Dzięki ojcom paulinom wspominaliśmy koronację obrazu Matki Bożej Pocieszenia oraz powrót na szlak nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wśród licznej rzeszy biskupów, oprócz kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły, wnosił ten obraz także bp Piotr Gołębiowski. Nawiedziliśmy też kościół parafialny Świętych Apostołów Piotra i Andrzeja w Jedlińsku, gdzie 22 czerwca 1902 r. późniejszy biskup przyjął chrzest św. Przy chrzcielnicy i jego portrecie przypomnieliśmy sobie historię życia i pasterskie posługiwanie sługi Bożego w Kościele sandomierskim. Wpatrzeni w postać sługi Bożego –  który szedł zawsze przed swymi wiernymi z różańcem w ręku – w modlitwie różańcowej, połączonej z rozważaniami tajemnic, zaczerpniętymi z nauczania sługi Bożego, modliliśmy się o dar rychłej jego beatyfikacji.

Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie odbyła się 5 marca. Towarzyszyli nam wierni z parafii św. Jadwigi w Sołtykowie, wraz z proboszczem – ks. Jackiem Wieczorkiem oraz z innych radomskich parafii. Uczestniczyliśmy we Mszy św., podczas której modliliśmy się za Ojczyznę i Kościół oraz w osobistych intencjach. Po Eucharystii nawiedziliśmy Świętokrzyską Golgotę. W modlitewnej zadumie zatrzymaliśmy się w Oratoriach poświęconych: sługom Bożym – kard. Wyszyńskiemu i bp. Piotrowi Gołębiowskiemu (prosząc o dar ich beatyfikacji), bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Kałków / fot. ks. Marcin Rogala
Kałków / fot. ks. Marcin Rogala

Przez wstawiennictwo bł. Honorata Koźmińskiego modliliśmy się o powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. W kaplicy poświęconej pomordowanym w Katyniu i tragicznie zmarłym pod Smoleńskiem wspominaliśmy wszystkich, którzy poświęcili życie w obronie wolności i niepodległości Polski. Przy grocie upamiętniającej celę śmierci św. Maksymiliana modliliśmy się w intencji małżeństw i rodzin. Na szczycie Golgoty przypomnieliśmy sobie nauczanie św. Jana Pawła II o krzyżu oraz zawierzyliśmy osobiste intencje miłosiernemu Bogu. Na zakończenie pobytu uczestniczyliśmy w Misterium Męki Pańskiej wystawianym przez miejscowych parafian.

2 lipca br., w ramach comiesięcznego pielgrzymowania w Roku Miłosierdzia, ponad stuosobową grupą pielgrzymowaliśmy wraz z naszym asystentem – ks. Marcinem Rogalą i ks. Witoldem Gładysiem do Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego i Krwi Zbawiciela w Paradyżu, gdzie modliliśmy się przy cudownym obrazie, prosząc Pana Jezusa o liczne łaski dla nas i naszych rodzin. Dzięki uprzejmości proboszcza parafii ks. prał. Adama Myszkowskiego zapoznaliśmy się z historią sanktuarium i łaskami otrzymywanymi tutaj przez wiernych.

Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, gdzie przed cudownym obrazem, w dzień parafialnego odpustu, uczestniczyliśmy we Mszy św. i nowennie do Matki Bożej Wychowawczyni. Po Mszy św. i osobistych modlitwach ksiądz asystent zaprosił nas na wspólne grillowanie i śpiewanie.

W drodze powrotnej do Radomia odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, gdyż w tym dniu przypadła 11. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej. Po odmówieniu modlitwy różańcowej i odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego wyruszyliśmy do Radomia.

27 sierpnia br. udaliśmy się na pielgrzymi szlak dwoma autokarami. Tym razem towarzyszyły nam siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła – s. Sylwia i s. Ireneusza. W trakcie drogi przedstawiły nam historię i charyzmat swojego zgromadzenia.

Na początku naszej pielgrzymki zatrzymaliśmy się w Skrzyńsku, gdzie znajduje się najstarszy ośrodek kultu Maryjnego w regionie radomskim, kościół św. Wojciecha. Dzięki uprzejmości proboszcza, ks. kan. Andrzeja Szewczyka, usłyszeliśmy o historii tego miejsca oraz o cudownym obrazie Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Przed tym obrazem, zwanym też obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości, uczestniczyliśmy w nabożeństwie różańcowym, prosząc o łaski potrzebne dla Stowarzyszenia. Już indywidualnie każdy przeszedł Polską Drogą Krzyżową, znajdującą się na placu kościelnym, a połączoną z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski.

Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannie. Przed Cudownym Obrazem Świętej Rodziny z Nazaretu uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez ks. Marcina w intencji rodzin Stowarzyszenia. Kazanie wygłosił ks. Jerzy Cedrowski COr., który przypominał, że najważniejszą powinnością płynącą z obowiązków rodziny jest zainteresowanie się sobą nawzajem. Po Mszy św. był czas na osobistą modlitwę i posiłek oraz wspólną Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Radomski oddział
Radomski oddział “Civitas Christiana” z pielgrzymką w Sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannie. / Fot. ks. Marcin Rogala

1 października zakończyliśmy nasze pielgrzymowanie w Roku Miłosierdzia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Razem z członkami Kół Żywego Różańca tego dnia uczestniczyliśmy w IX Pielgrzymce Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej, która odbyła się pod hasłem Polsko, odmawiaj gorliwie Różaniec. Wspólna modlitwa rozpoczęła się od odśpiewania Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie ks. kan. Szymon Mucha, kustosz sanktuarium, przywitał pięciotysięczny tłum pielgrzymów z ponad 130 parafii diecezji radomskiej. Konferencję formacyjną, którą, wygłosił ks. prał. Edward Poniewierski, poprzedziła modlitwa różańcowa i adoracja Najświętszego Sakramentu. Mszy św. przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. W homilii usłyszeliśmy, że w tych trudnych czasach potrzebna nam jest nadzwyczajna moc, taka jaką otrzymali Apostołowie w wieczerniku. Potrzebna nam jest obecność Matki Najświętszej. Biskup Henryk poprosił wszystkich pielgrzymów o podjęcie krucjaty modlitewnej na rzecz obrony życia każdego człowieka. Po Eucharystii odbył się koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu zespołu ludowego z Opoczna. Pielgrzymka zakończyła się odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Podczas pielgrzymowania wysłuchaliśmy w autokarze dwóch konferencji. Ks. Andrzej Tuszyński – założyciel i prezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu przybliżył nam działalność „Arki”, której misją jest szeroko rozumiana działalność edukacyjna, wychowawcza, profilaktyczna, kulturalno-oświatowa i charytatywna, głównie na rzecz dzieci i młodzieży, ale również społeczności lokalnej. Siostra Roberta ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia opowiedziała natomiast o charyzmacie swojego zgromadzenia, którego szczególnym zadaniem jest pomaganie dziewczętom i kobietom nieprzystosowanym społecznie, dzieciom i wszystkim potrzebującym moralnego wsparcia. Mówiła także o posłudze sióstr, które m.in. prowadzą w Radomiu przedszkole i czuwają przy Oknie Życia. Ponadto przedstawiła życie i misję św. Siostry Faustyny – Apostołki Bożego Miłosierdzia.

Tegoroczne pielgrzymowanie pomogło nam w doświadczeniu miłosiernej miłości Boga do każdego człowieka oraz umocniło do osobistego świadectwa życia wypełnionego chrześcijańskim miłosierdziem wobec bliźnich, do „bycia miłosiernymi jak Ojciec”.

Opracowali: ks. Marcin Rogala, Wiesława Michałowska, Lucjan Dryk

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Radom #Kałków #Koło #pielgrzymka #Rok Miłosierdzia #Skarżysko-Kamienna
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej