W dniach 16 -18 marca 2016 r. członkowie Oddziału Okręgowego w Poznaniu spotkali się na rekolekcjach wielkopostnych w Ośrodku Charytatywno-Wypoczynkowym “Bojanowe Gniazdo” w Zaniemyślu. To już jest wieloletnia tradycja, aby w ten sposób doskonalić swoją formację duchową poprzez uczestniczenie we wspólnych rekolekcjach.
Nauki rekolekcyjne wygłosił ks. Maciej Kubiak pełniący funkcję redaktora naczelnego Katolickiego Radia Emaus. Temat tegorocznych przygotowań do Wielkiego Postu wyznaczyło hasło przewodnie: ,,Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką, nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło” (Iz 9, 1), co nawiązywało do 1050 rocznicy Chrztu Polski, a nawet w większym stopniu do ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Miłosierdzie stało się też głównym motywem nauk rekolekcyjnych i głoszonych przez ks. Macieja homilii, a także pracy z pismem Świętym – lectio divina oraz wspólnotowej i indywidualnej modlitwy.
Rekolekcje to czas słuchania Słowa Bożego – mówił ks. Maciej – chcemy słuchać tego, co Bóg do nas mówi. Słowo Boże jest słowem życia, jest fundamentem, na którym, jako chrześcijanie chcemy się opierać i iść za tym słowem, które pokazuje nam drogę i wyznacza kierunek. Nie możemy żyć bez słowa Bożego. Papież Franciszek w Roku Jubileuszowym szczególnie zachęca nas do kontemplowania Bożego Miłosierdzia, do słuchania Słowa do poznawania, kim jest Bóg. Gdy słuchamy i czytamy Pismo Święte, wtedy kontemplujemy Miłosierdzie Boga, poznajemy, kim jest Bóg, w którego wierzymy i jakim jest Bogiem? Kim jest Bóg, w którego ja wierzę, kim jest mój Bóg, jaki obraz Boga noszę w moim sercu? Rodzą się jeszcze inne równie ważne pytania. Jaki obraz naszego Boga dajemy światu, jako wspólnota Ludu Bożego, jako Kościół? Jakiego Boga widzą ci, którzy patrzą na nas, jakiego Boga pokazujemy naszym życiem wiarą i działaniem? Są to pytania, które postawił ks. Maciej Kubiak i na które staraliśmy się poszukać wspólne odpowiedzi, zarówno w kontekście Chrztu Mieszka I, a przede wszystkim w Roku Miłosierdzia bardziej zrozumieć papieża Franciszka, który powiedział, że to właśnie miłosierdzie jest imieniem Boga.
W nauczaniu papież Franciszka należy poszukiwać swego rodzaju programu na życie społeczne jak i indywidualne. „Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz, który jest w niebie” to najprostsze papieskie wskazanie – być miłosiernym jedni dla drugich odpowiadając na nieograniczoną miłość Boga miłosiernego. Papież Franciszek u progu swojego pontyfikatu zwracał się do nas prostym wskazaniem „Bądźcie miłosierni i niech nigdy was to nie zmęczy”. Jeśli jesteśmy uczniami Chrystusa, konkludował ks. Maciej to nie mamy innej drogi, innej alternatywy. To jest droga, która pokazuje nam Chrystus, on sam te drogę wybrał i nią podążał. Także Jan Paweł II mówił „Miłosierdzie i chrześcijaństwo jest wielka sprawą naszych dni. Jeżeli by nie było miłosierdzia nie byłoby chrześcijaństwa. To jest jedno i to samo”. W służbie miłosierdzia mniej ważne są środki finansowe i instytucje. Najważniejszy jest człowiek. Trzeba świadczyć swoim człowieczeństwem, trzeba świadczyć sobą. Miłosierdzie i chrześcijaństwo to jedno i to samo. Bądźmy zatem miłosierni i niech nigdy nas to nie zmęczy.
Na zakończenie rekolekcji każdy z oddziałów otrzymał specjalnie przygotowane świece z logo Roku Miłosierdzia i emblematem Stowarzyszenia, które zostały poświęcone w kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia podczas pielgrzymki Rady Głównej do Wilna. Przywieziona też z Wilna kopia obrazu Jezusa Miłosiernego towarzyszyła nam podczas całych rekolekcji.
Możliwość wysłuchania nauk rekolekcyjnych ks. dr Macieja Kubiaka:
http://civitaschristiana-poznan.pl/
Karol Irmler, fot. Henryk Grześkowiak
ss