Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi.

2016/07/29
via-crucis.jpg

– Możemy tylko spojrzeć na Jezusa i Jego zapytać. A odpowiedź Jezusa jest następująca: Bóg jest w nich, Jezus jest w nich, cierpi w nich, głęboko utożsamiony z każdym z nich – tłumaczył Franciszek.

Już po porannej wizycie papieskiej w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, pełnej milczenia  wiadomo było, że ten dzień będzie wypełniony dramatami na ludzką miarę ponad siłę.

– Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło, są bezdomni, wygnańcy, uchodźcy? – pytał papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej na krakowskich Błoniach. – Bóg jest w nich, cierpi w nich. Jest z nimi zjednoczony, niemal tworzy jedno ciało – mówił papież.

W tej krótkiej podsumowującej dzisiejszy dzień relacji chciałabym się przede wszystkim skupić na Drodze Krzyżowej z krakowskich Błoni. Autorem wszystkich 14 rozważań Drogi Krzyżowej na krakowskich Błoniach był bp. Grzegorz Ryś, wszystkie odnosiły się do współczesnych problemów, konkretów a nie pustych treści. Rozważania czytali młodzi, a modlitwę dostosowaną do danej stacji – przedstawiciele inicjatyw Kościoła wychodzących naprzeciw różnym problemom. Stacjom towarzyszyła również niepowtarzalna forma artystyczna, m. in. performance, mural, taniec nowoczesny, wspinaczka itd.

Szacuję się, że w krakowskiej drodze krzyżowej udział wzięło około 800 tyś. ludzi bez danych szacunkowych dotyczących tych, którzy oglądali drogę krzyżowa za pośrednictwem telewizji lub radia.

– Droga Krzyżowa jest drogą życia i stylu Boga, którą Jezus prowadzi także pośród ścieżek społeczeństwa czasami podzielonego, niesprawiedliwego i skorumpowanego. Droga Krzyżowa nie jest sadomasochistycznym nawykiem. Droga Krzyżowa jest jedyną, która zwycięża grzech, zło i śmierć, ponieważ doprowadza do promiennego światła zmartwychwstania Chrystusa, otwierając horyzonty życia nowego i pełnego. Jest to droga nadziei i przyszłości. Kto nią podąża z hojnością i wiarą, daje ludzkości nadzieję i przyszłość – powiedział papież Franciszek.

A na Franciszkańskiej 3

Papież zwrócił się tymi słowami do wiernych zgromadzonych pod oknem papieskim. – Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz-Birkenau, ono istnieje także i w dzisiejszym świecie; w tylu miejscach, gdzie toczy się wojna, dzieje się dokładnie to samo

Także dziś torturuje się ludzi. Wielu więźniów poddawanych jest torturom, od razu, aby zmusić ich do mówienia; to koszmarne. Są dziś na świecie mężczyźni i kobiety w więzieniach przeludnionych, żyją jak zwierzęta – mówił papież.

Jezus Chrystus dzisiaj cierpi z tysiącami osób, razem z chorymi, ludźmi którzy są na wojnie, z bezdomnymi, głodnymi, ludźmi, którzy zmagają się z wątpliwościami – podkreślił papież.

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Błonia #bp Grzegorz Ryś #droga krzyżowa #głód #Jezus #kraków #miłosierdzie #papież Franciszek #ŚDM 2016 #syria #uchodźcy
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej