Wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą pokazała jak bardzo idee wolności i pokoju są dla nas ważne. Najnowszy numer kwartalnika „Społeczeństwo”, zatytułowany Dlaczego wojna nie lubi pokoju? jest poświęcony próbie odpowiedzi na pytania o źródło wojny i jej konsekwencje.
Redaktor naczelny, ks. Bogusław Drożdż, we wstępie podkreślił, że „smutek wojny obejmuje wszystko – całego człowieka, jego rodzinę i sąsiedztwo. Wojna jak rak toczy społeczeństwo, gubi narody i wywraca międzynarodowy porządek”. Zaznaczył, że wojna niesie za sobą nie tylko zniszczenia materiale lecz przede wszystkim niszczy godność człowieka, szacunek wobec innych i deprawuje jego wolną wolę. O. Tomasz Grabiec OFMCap w artykule Struktury sakramentalne Kościoła w budowaniu pokoju na świecie. Koncepcja sakramentalnego Firewalla, analizując fakt napaści na Ukrainę, stawia pytania w jaki sposób możemy powstrzymać rozpędzającą się spiralę zła i na ile jesteśmy pewni, że polityczne i wojskowe działania, podejmowane przez architektów ładu społecznego, okażą się wystarczające. Artykuł ks. Michała Mraczka opisuje troskę Polaków o migrantów z Ukrainy. Ks. prof. Andrzej Zwoliński w artykule pt. Gospodarka wojenna – kanibalizm ekonomiczny zauważa, że „współcześnie bardzo dużo lokalnych wojen ma swe źródło w konkurencji ekonomicznej”, która nie dotyczy koncepcji politycznych czy idei lecz kontroli nad złożami naturalnymi.
Wśród analiz znajduje się tekst prof. Grzegorza Kucharczyka Ku Rzeczpospolitej miłości. Prymas i romantyk o tożsamości i misji Polski poświęcony nauczaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o roli naszej ojczyzny jako antemurale christianitatis.
Darmowa wydanie elektroniczne jest dostępne na stronie www.spoleczenstwo-civitaschristiana.pl
/mdk