Dlaczego wojna nie lubi pokoju? Nowy numer kwartalnika „Społeczeństwo”

2022/08/3
MDK7350
Fot. Marta Karpińska / Centrum Medialne Civitas Christiana

Wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą pokazała jak bardzo idee wolności i pokoju są dla nas ważne. Najnowszy numer kwartalnika „Społeczeństwo”, zatytułowany Dlaczego wojna nie lubi pokoju? jest poświęcony próbie odpowiedzi na pytania o źródło wojny i jej konsekwencje.

Redaktor naczelny, ks. Bogusław Drożdż, we wstępie podkreślił, że „smutek wojny obejmuje wszystko – całego człowieka, jego rodzinę i sąsiedztwo. Wojna jak rak toczy społeczeństwo, gubi narody i wywraca międzynarodowy porządek”. Zaznaczył, że wojna niesie za sobą nie tylko zniszczenia materiale lecz przede wszystkim niszczy godność człowieka, szacunek wobec innych i deprawuje jego wolną wolę.   O. Tomasz Grabiec OFMCap w artykule Struktury sakramentalne Kościoła w budowaniu pokoju na świecie. Koncepcja sakramentalnego Firewalla, analizując fakt napaści na Ukrainę, stawia pytania w jaki sposób możemy powstrzymać rozpędzającą się spiralę zła i na ile jesteśmy pewni, że polityczne i wojskowe działania, podejmowane przez architektów ładu społecznego, okażą się wystarczające. Artykuł ks. Michała Mraczka opisuje troskę Polaków o migrantów z Ukrainy. Ks. prof. Andrzej Zwoliński w artykule pt. Gospodarka wojenna – kanibalizm ekonomiczny zauważa, że „współcześnie bardzo dużo lokalnych wojen ma swe źródło w konkurencji ekonomicznej”, która nie dotyczy koncepcji politycznych czy idei lecz kontroli nad złożami naturalnymi.

Wśród analiz znajduje się tekst prof. Grzegorza Kucharczyka Ku Rzeczpospolitej miłości. Prymas i romantyk o tożsamości i misji Polski poświęcony nauczaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o roli naszej ojczyzny jako antemurale christianitatis.

Darmowa wydanie elektroniczne jest dostępne na stronie www.spoleczenstwo-civitaschristiana.pl

/mdk

Kamil Sulej

Kamil Sulej

Historyk, Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Społeczeństwo #wojna #pokój #wojna Ukraina #Ks. Bogusław Drożdż #Grzegorz Kucharczyk #ks. Michał Mraczak #o. Tomasz Grabiec #ks. prof. Andrzej Zwoliński
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej