Najlepsza publikacja z zakresu KNS

2023/09/28
CCH 9584
Fot. Marta Karpińska

Nagrodę za najlepszą publikację z zakresu KNS otrzymał Paweł Kęska za książkę Zawsze głosiłem prawdę. Nauczanie społeczne w wypowiedziach księdza Jerzego Popiełuszki. Wybór źródeł. Publikacja ta stanowi zbiór wypowiedzi bł. ks. Popiełuszki, pochodzących z materiałów pisanych, mówionych i drukowanych. Wśród nich znajdują się wywiady, listy z jednostki wojskowej do kleryków, notatki, homilie. Książka pozwala prześledzić ewolucję myśli społecznej kapłana, który w ciężkich czasach komunizmu stał się ikoną wolności i prawdy.

Co zainspirowało Pana do pracy nad publikacją związaną z postacią bł. ks. Jerzego Popiełuszki?

Z jednej strony sprawa jest oczywista. Pracuję w Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki i w ośrodku dokumentacji jego życia i kultu. Na co dzień poruszam się po pokoju, w którym ks. Popiełuszko mieszkał. Czytam dokumenty. Rozmawiam ze świadkami. Z drugiej strony jestem dziennikarzem zainteresowanym ludzkimi historiami. Szukam osób, które udowodniły swoim życiem, że wartości takie jak wolność, prawda, miłość są realne. Zdałem sobie sprawę z tego, że osoba ks. Jerzego Popiełuszki jest wciąż postacią do odkrycia, że nie przebadano wielu dokumentów i nie przeprowadzono wielu wywiadów ze świadkami jego życia. Zobaczyłem też, jak bardzo jest on magnetyczną i intrygującą postacią dla młodzieży. Z jaką łatwością przekracza granice pokoleniowe, wskazując, jak realnie przeżywać wartości. Z tego wszystkiego zrodziła się potrzeba systemowej pracy badawczej i popularyzatorskiej, dotyczącej ks. Jerzego Popiełuszki i jego nauczania. Krytyczne wydanie jego wypowiedzi jest pierwszym krokiem na tej drodze.

Dlaczego warto na nowo odkrywać nauczanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki?

Ks. Popiełuszko jest człowiekiem, z którym łatwo się zaprzyjaźnić. Jego życie było zwykłe, on sam był przystępny. Podjął jednocześnie dramatyczną walkę o prawdę, wolność, godność. Zmieniają się konteksty i epoki, ale spór o te wartości pozostaje aktualny. Ks. Popiełuszko jest doskonałym i wiernym przewodnikiem dla ludzi epoki, która jest, i epok, które nadchodzą.

Czy nauczanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest wciąż aktualne?

Słowo „nauczanie” zawiera w sobie konotację intelektualną. W przekazie, jaki pozostawił po sobie ks. Popiełuszko, mieści się jednak znacznie więcej. To przede wszystkim udowodnienie, że wartości takich jak prawda, wolność, godność bronić można bez względu na cenę, choćby najwyższą, jaką jest życie. Nic nie zdewaluuje tej nauki. Przesłanie intelektualne ks. Popiełuszki jest ściśle związane z tym fundamentalnym dowodem. Jest proste, operuje podstawowymi pojęciami, takimi jak prawda, wolność, godność, męstwo, sumienie. Te pojęcia i to nauczanie nigdy się nie przedawnią.

Dziękuję za rozmowę.

Z Pawłem Kęską rozmawiała Barbara Kubicka

 

Tekst pochodzi z kwartalnika Civitas Christiana nr 4 / październik-grudzień 2023

 

/mdk

Kubicka

Barbara Kubicka

Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej #Paweł Kęska #bł. ks. Jerzy Popiełuszko #Zawsze głosiłem prawdę. Nauczanie społeczne w wypowiedziach księdza Jerzego Popiełuszki
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej