Co zostało po Powstaniu Styczniowym na Zamojszczyźnie?

2016/02/16

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza na spotkanie z Sylwią i Krzysztofem Wojciechowskimi nt. ,,Co zostało po Powstaniu Styczniowym na Zamojszczyźnie”.

 

Spotkanie odbędzie się

24.02.2016 r. (środa) o godzinie 17:00

w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana”

przy ul. Ormiańskiej 1 w Zamościu

(wejście od podwórza).

Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja wydawnictw dotyczących Powstania Styczniowego w regionie i nie tylko.

Sylwia i Krzysztof Wojciechowscy od 2013 roku zajmują się inwentaryzacją miejsc pamięci Powstania Styczniowego w woj. lubelskim (zinwentaryzowali ich już znacznie ponad 500). Robią to społecznie. Przygotowują bazę takich miejsc oraz przewodnik turystyczny.

Płyta nagrobna powstańca Ignacego Kurowskiego na cmentarzu parafialnym w UchaniachSylwia i Krzysztof Wojciechowscy od 2013 roku zajmują się inwentaryzacją miejsc pamięci Powstania Styczniowego w woj. lubelskim (zinwentaryzowali ich już znacznie ponad 500). Robią to społecznie. Przygotowują bazę takich miejsc oraz przewodnik turystyczny. Przy okazji w miarę możliwości starają się je uprzątnąć, zapalić znicz, zostawić flagę narodową, poinformować władze gminne o takich obiektach. Zbierają też literaturę w temacie Powstania Styczniowego. Piszą artykuły i prezentują te zagadnienia w różnych miejscach. Jak twierdzą:Obchody rocznicowe Powstania Styczniowego odbywają się zwykle w tych samych znanych miejscach, przy pomnikach czy krzyżach, a tymczasem wiele jest zapomnianych pamiątek po Powstaniu Styczniowym, starych kapliczek, kurhanów, czy mogił powstańców i weteranów na cmentarzach, o które prawie nikt nie dba. Nie brak też miejsc, na których nie został żaden widoczny ślad, a jedynie w przekazie ustnym zachowała się ich powstańcza przeszłość. Chcemy pokazać te znane obiekty, ale zwłaszcza przypomnieć o tych, o których mało kto dziś pamięta.

Krzysztof Wojciechowski jest przyrodnikiem, publicystą i krajoznawcą, pracuje w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych na stanowisku starszego specjalisty ds. ochrony przyrody, krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych, ochrony środowiska, edukacji oraz turystyki i rekreacji.

Łukasz Kot

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Zamość #historia #Krzysztof Wojciechowski #Powstanie styczniowe #Sylwia Wojciechowska
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej