Malarstwo Edy Riedla

2014/10/10

plakat Eda RiedlGaleria “Kuźnicza” zaprasza na kolejny wernisaż, tym razem będzie to malarstwo Edy Riedla. Początek w poniedziałek 13 października o godz. 18.00 we wrocławskiej siedzibie “Civitas Christiana”.

Eda Riedl urodził się w 1947 roku w Ostrawie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego kontynuował naukę w kierunku technicznym. Od 2000 r. jest członkiem stowarzyszenia Mlejn, które wspiera i koordynuje działania ostrawskich artystów i miłośników sztuki.

W latach 2000-2001 uczestniczył w kursie malarstwa i rysunku organizowanym przez stowarzyszenie Viridian w Ostrawie. W latach 2001-2003 pobierał prywatne lekcje malarstwa u Pana Josefa Czyže – malarza, który z wielką pasją maluje między innymi Starą Ostrawę. Od roku 2003 konsultuje swoje prace u akademików – Vladimíra Neuwirta, Jana Pařízka i Josefa Šmlka. W latach 2010-2013 studiował malarstwo olejne w Konserwatorium w Ostrawie.

Począwszy od roku 2002 Eda Riedl prezentował swoje prace na 15 wystawach indywidualnych, m.in. w Vratimovie, Bohumínu, Ostravie, Teplicach, Opolu oraz Warszawie.

Uczestniczył w ponad 20 wystawach grupowych, m.in. w Ostrawie, Odrach, Bohuminu, Bartošovicích, Krnovie, Polance i Głuchołazach. Mimo, iż tworzy stosunkowo od niedawna, jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych na Węgrzech w Słowacji, Polsce, Szwecji oraz Stanach Zjednoczonych.

Motywem jego obrazów są najczęściej malownicze zakątki Starej Ostrawy, która jest jego główną inspiracją podobnie jak jego nauczyciela. Kolejnym motywem są pejzaże Tábota, gdzie spędził wiele czasu w kręgu swoich przyjaciół.

Eda Riedl koncentruje się na krajobrazie, który kreśli korzystając z szerokiej gamy barw – począwszy od wszystkich odcieni ochry, złota i czerweni na mocnych zieleniach skończywszy. Krajobraz w jego pracach zestawiany jest często z architekturą na zasadzie kontrastu wytworów człowieka i natury.

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #malarstwo #Riedl #wernisaż #Wrocław
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej