Uroczysta inauguracja Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie

2018/8/22
iugh.jpg

Już 1 września odbędzie się uroczystość inauguracji Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie. Będzie to jedyne miejsce w Polsce, jedno z 12 na świecie należące do 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, Międzynarodowych Centrów Modlitwy o Pokój. Papież Franciszek pobłogosławi ołtarz, który stanie w kaplicy.

O projekcie opowiada o. Andrzej Sąsiadek OFMConv, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie:

– Początkowo sądziliśmy, że kaplica służyć będzie lokalnej społeczności i pielgrzymom. Jednak wydarzyło się coś niezwykłego, co odczytujemy jako znak szczególnej ingerencji Boga. Utworzenie kaplicy adoracji wymagało przebudowy Bazyliki. Zwróciłem się do naszego klasztornego archiwum z prośbą o zdjęcia, które dokumentowały, jak budowana była wcześniej nasza świątynia. Oprócz zdjęć, otrzymałem również list św. Maksymiliana Kolbe, który z misji w Japonii, w 1934 roku, pisał, jak wyobraża sobie bazylikę w Niepokalanowie i ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu. Chociaż ten list był wcześniej wydany w oficjalnych Pismach o. Maksymiliana, nie znałem jego treści. Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbe!

Projekt kaplicy i ołtarza został przygotowany przez Drapikowski Studio, gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. 29 sierpnia, podczas audiencji generalnej papież Franciszek pobłogosławi ołtarz wykonany ze złota, srebra i kryształu. Najważniejszym jego punktem będzie naturalnej wielkości, wykonana ze srebra postać Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Eucharystyczny Chrystus (Monstrancja) znajdzie się pod sercem Maryi, w dużej 20 cm rozświetlonej Hostii, ukazanej spod rozchylonych szat Niepokalanej. Postać Maryi otaczać będzie wieniec ze srebrnych lilii. Lilie odzwierciedlone będą także w kolejnych warstwach kryształu. Podświetlone od spodu lilie, razem ze słonecznymi promieniami rozchodzącymi się wokół Maryi, tworzyć będą świetlistą, niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której ukazała się Maryja, podczas objawień w Lourdes, Guadelupe i Fatimie. Na jednej z warstw kryształu znajdzie się 12 szlifowanych kamieni, symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują swe odzwierciedlenie na Cudownym Medaliku z Niepokalanowa.

W listopadzie 2017 roku, do wspólnoty klasztornej zwróciło się Stowarzyszenie Regina della Pace. Z inicjatywą utworzenia w  Bazylice niepokalanowskiej Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Jest to realizacja duchowego testamentu św. Jana Pawła II, który w swoim nauczaniu nieustannie wskazywał na znaczenie i potrzebę modlitwy przed Chrystusem Eucharystycznym. W 2008 roku podjęto dzieło stworzenia na świecie 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, tzw. 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, w których znajdować się będą kaplice modlitwy o pokój. Dotychczas powstało 6 Kaplic Pokoju: Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódma Kaplica Pokoju ma powstać w Dagupan na Filipinach. Ich ołtarze błogosławił osobiście Ojciec Święty. Kaplice Pokoju powstają na wszystkich kontynentach, aby w ramach idei propagowania pokoju i pojednania między ludźmi, stworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój i łańcuchem modlitwy objąć całą ziemię. Polska kaplica będzie 8 Gwiazdą w Koronie Maryi Królowej Pokoju.

Fot. od lewej: Anna Szymanowska, mat. Watykanu, Judyta Sałek / źródło: kaplica.niepokalanow.pl

Patronat na inicjatywą utworzenia Kaplicy w Niepokalanowie objęli dotychczas: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, Ojciec Wiesław Pyzio, Prowincjał Ojców Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce oraz Ojciec Grzegorz Maria Szymanik, Gwardian Klasztoru w Niepokalanowie.

Włącznie z dniem jutrzejszym mogą zgłaszać się wolontariusze, którzy będą pomocni przy uroczystości inauguracji. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie sanktuarium. Wciąż trwa także zbiórka środków finansowych – Kaplica jest w całości dziełem sfinansowanym w ramach składki społecznej.

Można także zarejestrować się jako uczestnik wydarzenia: https://kaplica.niepokalanow.pl/rejestracja/uroczystosc-inauguracji/

Za: https://kaplica.niepokalanow.pl

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju #inauguracja #Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie #Międzynarodowe Centra Modlitwy o Pokój #Niepokalanów #papież Franciszek #slider #Stowarzyszenie Regina della Pace #uroczystość inauguracji
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej