Widowisko muzyczne “Wolność we krwi” upamiętni 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

2018/08/13
ww.jpg

Widowisko Wolność we krwi to spojrzenie na losy typowej polskiej rodziny, która przez pokolenia, mimo czasem wyraźnych pokus rezygnacji, pozostała wierna pragnieniu Wolności. Odbędzie się ono 15 sierpnia br. w Warszawie na pl. Piłsudskiego.

Poznamy rodzinę Poleskich. Ich losy od 11 listopada 1918 r. do dzisiaj. Dzięki nowoczesnej scenografii zatrze się granica pomiędzy aktorem i widzem. Dynamiczna akcja wielokrotnie przeniesie się w przestrzeń pozasceniczną.

Widowisko rozegra się  na trzech płaszczyznach: pierwsza to akcja “na żywo”, teatralna. Druga ma charakter fabularny – bohaterka będzie przypominać sobie fragmenty życia swojego oraz swojej rodziny. Trzeci wymiar prezentacji to ilustracja historii z perspektywy współczesnej muzyki, współczesnych utworów i piosenek. Znanych, ale zaprezentowanych w nowym kontekście.

11 listopada 1918 roku spełniło się pragnienie kilku pokoleń Polaków. Nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość i suwerenność. My Polacy zjednoczyliśmy się, by wspólnie budować nasz kraj.

Historię swoją – rodzinną małą i wielką jednocześnie – opowie podczas widowiska Wiktoria Poleska. Ma do tego szczególne prawo, bo urodziła się właśnie tego wyjątkowego dnia – 11 listopada.

W widowisku, jak w magicznym lustrze, widzimy twarze naszych przodków: bliskich, także nasze.

Opowieść jest wzbogacona muzycznie motywami współczesnych utworów. To jeszcze jeden przykład na to, że historia nie jest przeszłością, a dzieje się na naszych oczach także dziś.

Widowisko wzbogacą efekty dźwiękowe, gra światłem i projekcje wizualne. Wspierał je będzie 40-osobowy chór oraz 45-osobowa orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia, która na żywo zagra znane utwory muzyczne w nowych aranżacjach. Zostaną one zaprezentowane w kontekstach historycznych.

W scenach fabularyzowanych wystąpią aktorzy i piosenkarze, m.in. Radosław Pazura, Katarzyna Dereń, Dominika Ostałowska, Mateusz Banasiuk, Kazimiera Utrata, Wiktoria Gąsiewska, Jerzy Grzechnik, Bogdan Kalus, Marek Molak, Mateusz Jakubiec, Przemysław Cypryański, Maria Tyszkiewicz, Joanna Moro, Marek Kaliszuk, Artur Chamski, Jacek Lenartowicz, Dariusz Kordek i Jarosław Jakimowicz.

Premiera widowiska: 15 sierpnia 2018 r., godz. 20:30, plac Piłsudskiego w Warszawie.

Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć na telebimach w 16 miastach Polski, w których oddziały okręgowe NBP zorganizują lokalne pikniki rodzinne. Więcej informacji »

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918‑2018.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#15 sierpnia #1918 #niepodległość #Polska #warszawa #Wiktoria Poleska #wolność #Wolność we krwi
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej