Wrocław: wernisaż “Zmarli zobowiązują żyjących”

2019/03/7
projekt-bez-tytulu.png

Galeria „Kuźnicza” zaprasza na wernisaż „Zmarli zobowiązują żyjących”.

Wernisaż odbędzie się 11 marca 2019 r. (poniedziałek) o godz. 18:00. Adres spotkania: „Civitas Christiana” ul. Kuźnicza 11-13 (I piętro) we Wrocławiu.

Archiwalna wystawa poświęcona Żołnierzom Niezłomnym lat 1945-1956, którzy oddali życie za wolną, niepodległą Polskę. Zostali zamęczeni i pomordowani we wrocławskich więzieniach, pogrzebani potajemnie pod osłoną nocy, prawie „pod płotem”, na olbrzymim Cmentarzu Osobowickim. Skazani przez władzę PRL na wieczne zapomnienie.

Wystawa była prezentowana w wielu miastach Polski, a także w Nowym Jorku, w Instytucie im. Józefa Piłsudskiego. Dzięki niej niektórzy odnaleźli swoich bliskich.

Wystawa przygotowana przez Irenę Klubę i Danutę Skrabę w 1988 r. stała się ważnym wydarzeniem w historii miasta Wrocławia i przełamała zmowę milczenia o Żołnierzach Niezłomnych.

Po raz pierwszy wystawę tę przedstawiono społeczeństwu w Galerii Muzeum Archidiecezjalnego „Na Ostrowie”, w podziemiach kościoła św. Marcina, w dniu 11 listopada 1988 roku, w siedemdziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#1945-1956 #niepodległa polska #niepodległość #ojczyzna #spotkanie #wojna #zmarli #Żołnierze Niezłomni
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej