Home / Z życia "Civitas Christiana" / Tęcza jest znów po stronie rodziny

Tęcza jest znów po stronie rodziny

Kierunek: Rodzina! – pod takim hasłem, prawie tysiąc mieszkańców przeszło ulicami Zduńskiej Woli. W ten sposób, miasto włączyło się po raz pierwszy w ogólnopolską kampanię Marszów dla Życia i Rodziny, które odbyły się w całym kraju w niedzielę 26 maja 2013. 

Zduńskowolskie uroczystości marszowe, rozpoczęły się o godz. 16.00, mszą świętą pod przewodnictwem ks. Andrzeja Jaworskiego, odprawioną w Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia NMP. Ksiądz prał. dr Dariusz Kaliński, przypomniał w wygłoszonej homilii, że jedność rodziny, tworzonej przez mężczyznę i kobietę oraz ich potomstwo, jest wzorem każdej wspólnoty. Duchowny podkreślił też, że relacja małżonków, którzy od chwili przyjęcia sakramentu małżeństwa, stają się jednym ciałem, jest tożsama z jednością Boga Ojca, Jego Syna i Ducha Świętego. Stanowiło to nawiązanie do przeżywanego tego dnia w Kościele, wspomnienia Trójcy Przenajświętszej. Podczas liturgii, nastąpiło również przyjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. O godz. 17.00, rozpoczęło się formowanie marszu, który przeszedł następnie ulicą Kościelną, Łaską do ul. Kościuszki i Zielonej. Przemarszowi towarzyszyły dźwięki orkiestry i krótkie wystąpienia, podczas których młodzież i organizatorzy, prezentowali myśli dotyczące rodziny i życia, w nauczaniu bł. Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia i Walentego Majdańskiego.

Na scenie wystąpił m.in. zespół Przy Studni z Aleksandrowa Łódzkiego. /fot. D. Kierner
Na scenie wystąpił m.in. zespół Przy Studni z Aleksandrowa Łódzkiego. /fot. D. Kierner

Bezpośrednio po Marszu, na terenie par. św. Pawła Apostoła w Zd. Woli, rozpoczął się piknik rodzinny. Na scenie wystąpił zespół „Przy Studni” z Aleksandrowa Łódzkiego. Marta Cyganek z zespołu, zapytana o twórczość grupy tłumaczy, że jako artyści starają się opowiadać o Bogu i wierze, słowami psalmów, ale też własnymi przemyśleniami, do których dokładają swoje aranżacje muzyczne. „Śpiewamy także o życiu – o tym, że często od studni odchodzimy, o tym, że bez jej wody usychamy i że jest nam ona konieczna do życia. To wszystko, wyrażamy różnymi brzmieniami, inspirując się rozmaitymi gatunkami muzycznymi” – dodaje liderka.

Sporo atrakcji zostało przygotowanych także wokół sceny. Znalazły się wśród nich stoiska z różnymi propozycjami dla rodzin. Można było skorzystać z usług gastronomicznych, pomalować dzieciom buzie, pofiglować w Bumber Ball, ale także uzyskać informacje w dziedzinie naprotechnologii i akcji pro-life. Prezentowały się też organizacje zduńskowolskie, które zachęcały do zainteresowania się ich działalnością. Jednym z punktów programu, był spektakularny pokaz umiejętności Jednostki Strzeleckiej 4040 im. płk. Ignacego Bernera. Szczególną gratką dla ojców i synów, była z pewnością możliwość obejrzenia z bliska sprzętów jednostki. Dodatkową atrakcją, stała się wyrazista tęcza, która wymalowała się na niebie na długi czas trwania pikniku, odwracając w pierwszej chwili uwagę widzów od sceny. Odzyskaliśmy tęczę, teraz jest znów po stronie rodziny, było słychać wśród uczestników pikniku.

Rozstrzygnięto też konkursy, na marszowy baner oraz plastyczny, pod hasłem „Życie ludzkie najwyższą wartością”. Rodzinny piknik zakończył się koncertem hip-hopowym, dedykowanym młodzieży. Do późnego wieczora na scenie występował raper Medium. To artysta prężnie działający na polskiej scenie hip-hopowej. Młody raper uznawany jest za nadzieję najnowszej generacji polskiego rapu. Jego płyty znalazły się w czołówce tegorocznych premier. O twórczości Mediuma, można mówić w kategoriach podróży muzycznych, będących kondensacją przeżyć  muzyka. W 2012 r. ukazało się dwupłytowe wydawnictwo pt. ‘Graal’,  które pomimo bardzo osobistych utworów, i często kontrowersyjnych treści związanych z wiarą, polskością i tożsamością, zaliczone zostało do jednej z najlepszych płyt 2012 roku. Młodzież bardzo pozytywnie zareagowała na występ Mediuma, któremu towarzyszył na scenie mistrz Polski DJ Function.
Zduńskowolski Marsz dla Życia i Rodziny, odbył się w tym mieście po raz pierwszy i wpisywał się w część ogólnopolskiej kampanii marszowej. W tym roku, została ona przeprowadzona tego samego dnia, w ponad 100 miastach Polski, pod wspólnym hasłem „Kierunek: Rodzina”. Warto przypomnieć, że jeszcze dwa lata temu, marsze odbyły się w zaledwie 16 miejscowościach kraju. Ta tendencja wzrostowa, musi spotkać się w końcu z zainteresowaniem mediów głównego nurtu, tym zupełnie oddolnym ruchem. Coraz ciężej jest to zjawisko przemilczeć. Można więc sądzić, że cel tych marszów, zdaje się być coraz bliższy. A jest nim zwrócenie uwagi na sytuację i kondycję polskiej rodziny. Obecnie pod względem dzietności, Polska znajduje się na 211 miejscu wśród 222 państw, w których taka statystyka jest prowadzona. Prognozy wskazują, iż za 40 lat będzie nas 32 zamiast 38 i pół miliona. Taki stan rzeczy wpływa negatywnie na wiele czynników stanowiących o naszym codziennym życiu rodzinnym i społecznym.

Za organizacją Marszu w Zduńskiej Woli, stoi specjalnie powołany komitet, w którym znalazły się osoby indywidualne i organizacje społeczne oraz parafie. Wśród nich, także  Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana”. Patronat honorowy nad Marszem objął JE Ks. dr Wiesław Mering Biskup Włocławski. Marcin Mac, koordynujący uroczystości wyjaśnia, że Marsz to publiczna manifestacja, iż fundamentem każdego człowieka jest rodzina. Rodzina, w której związek małżeński kobiety i mężczyzny jest podstawowym elementem zdrowego społeczeństwa. Organizatorzy podkreślają, że jedynie w takiej konstelacji, może prawidłowo rozwijać się i wzrastać młody człowiek.

 

Marcin Kluczyński

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce

Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więce

#dla, #marsz, #wola, #zduńska, #życia