A zatem wpierać istnienie niesprawiedliwego patriarchatu, skutkujące od zawsze wojnami i zawiłościami władzy, czy raczej przekonywać o sile kobiecości obecnej poza tą rzeczywistością?
A zatem wpierać istnienie niesprawiedliwego patriarchatu, skutkujące od zawsze wojnami i zawiłościami władzy, czy raczej przekonywać o sile kobiecości obecnej poza tą rzeczywistością?
Podobno małżeństwo stanowi jedność psychofizyczną. Przynajmniej tak twierdzi mój małżonek, zazwyczaj zresztą wówczas, gdy przychodzi do bardziej gruntownych porządków i sobotnich przygotowań do wizyty gości. Zatem ja przystępuję do gotowania królika, z kt…
Nawet w lecie mamy z mężem dla siebie niezbyt wiele czasu. To znaczy ja mam wakacje – urocze dwa miesiące resetu od szkoły, najczęściej duchowe spa połączone z rodzinnymi spotkaniami, a mój zawsze zajęty pracą towarzysz życia – jakiś tydzień ukradziony sa…
„Bez Boga ani do proga” – to przysłowie pojawiało się na ustach mojej babci zawsze wtedy, gdy chciała podkreślić, że człowiek nie będzie umiał odnaleźć się w żadnej społeczności, jeśli nie zachowa chrześcijańskiej kultury bycia. W tej recepcie mieściła si…
Wszyscy znamy obrazki prezentujące monety wczesnopiastowskie, zwłaszcza tę przypisywaną dotąd, podobno niesłusznie, Mieszkowi I. Nie jestem znawcą numizmatyki ani nawet kolekcjonerem amatorem monet, a jednak historia kilku z nich od lat frapuje mnie i urz…
Od kilku dekad, od kiedy wolno nam publicznie dyskutować i krytykować otaczającą nas rzeczywistość, pomimo coraz szybciej następujących po sobie „reform oświaty”, narzekamy na naszą edukację, dostrzegamy jej wady, powiedziałabym nawet – wieszczymy koniec …
Dziś, pomimo szumnie lansowanego w szkołach i na uczelniach trendu „her-story”, postaci te pozostają wyparte przez nudne, płytkie i skłócone wokół kwestii feminatywów polityczki. A my trwamy w szkodliwym przekonaniu, że wzorcowa świętość sprzed kilkuset l…
Z perspektywy kilkunastoletniego stażu nauczania historii, dr Anna Sutowicz przygląda się kwestii nowego przedmiotu historia i teraźniejszość.
Tytułowa fraza pochodzi z Konstytucji Apostolskich, anonimowego starożytnego tekstu chrześcijańskiego. Przywołana ostatnio dwukrotnie przez arcybiskupa Gądeckiego podczas ingresów biskupich, gdy wskazywał na niebezpieczeństwo ustępowania przed wolą laikat…
Dwudziesta piąta część cyklu dr Anny Sutowicz o historii Kościoła pt. Jezuici.