Z głębokim smutkiem, ale też i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie, żegnamy Ojca Świętego Franciszka, 266. następcę świętego Piotra, który odszedł do Domu Ojca 21 kwietnia 2025 r.
Z głębokim smutkiem, ale też i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie, żegnamy Ojca Świętego Franciszka, 266. następcę świętego Piotra, który odszedł do Domu Ojca 21 kwietnia 2025 r.
Więź polskości z katolicyzmem uważamy za podstawę kulturową narodu, będącą źródłem jego godności i wolności. Dzięki natomiast pogłębionej formacji oraz w świetle wartości i zasad katolickiej nauki społecznej budujemy ład etyczno-społeczny w naszej ojczyźn…
Jubileusz w życiu Kościoła podkreśla jego duchowy, społeczny i eklezjalny charakter. Zapoczątkowany w 1300 roku przez Bonifacego VIII, stanowi okazję do otrzymania odpustu, symbolizującego Boże miłosierdzie. Wielki Jubileusz 2000 roku, za pontyfikatu św. …
To, czym praca jest dla człowieka, najlepiej można zrozumieć, gdy jej nagle zabraknie. Bycie bezrobotnym, niepotrzebnym odbiera ludziom godność. A zaprzestanie inwestowania w ludzi, aby uzyskać większy natychmiastowy dochód, jest najgorszym interesem dla …
Formuły i elementy materialne ustanowione w zasadniczym obrzędzie sakramentu nie mogą być dowolnie zmieniane w imię kreatywności. Takie postępowanie sprawia w rzeczywistości, że sam sakrament jest nieważny, a więc nigdy nie zaistniał.
Konkretność wiary, napomnienie braterskie i przebaczenie – w tym szczególnym czasie stowarzyszeniowego życia – domagają się szczerych, uczciwych i poważnych decyzji, potwierdzających przynależność do grona uczniów Jezusa Chrystusa.
Rozwój sztucznej inteligencji to ogromny potencjał dla ludzkości, który powinien służyć człowiekowi. Zostanie on jednak wykorzystany tylko wtedy, gdy ci, którzy tę technikę rozwijają, zachowają konsekwentną wolę działania w sposób etyczny i odpowiedzialny…
Takie wypowiedzi ze strony papieża rodzą poważne konsekwencje i chociaż często mają one charakter spontaniczny, są wyrazem ważnego w nauczaniu papieskim nurtu myślenia: współczesny Kościół powinien być bardziej maryjny i bardziej kobiecy.
„Wojna na Ukrainie już w przededniu swojego rozpoczęcia postawiła każdego z nas przed wieloma pytaniami” – napisał Franciszek we wstępie do nowej książki, zbierającej jego wypowiedzi dotyczące konfliktu za naszą wschodnią granicą.
„W centrum tego świata stale obecny jest Pan życia, który tak bardzo nas kocha. On nas nie opuszcza, nie zostawia nas samymi, bo definitywnie zjednoczył się z naszą ziemią, a Jego miłość zawsze prowadzi nas do znalezienia nowych dróg”.