Koncert "Pamięć i solidarność" w Zielonej Górze w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie

2023/02/21
koncert 2023 2 motyw03
Fot. Materiały prasowe Koncertu "Pamięć i solidarność"

W ten piątek o godz. 12:00 w Centrum Rekreacyjno-Sportowym w Zielonej Górze odbędzie się koncert "Pamięć i solidarność". Wydarzenie tradycyjnie poświęcone Żołnierzom Wyklętym, w tym roku nabiera wyjątkowej aktualności. Organizatorzy obok upamiętnienia bohaterów Antykomunistycznego Podziemia, chcą wyrazić solidarność z obywatelami Ukrainy broniącymi niepodległości i integralności swojego kraju. 

W wydarzeniu weźmie udział Rodzinna Orkiestra Pospieszalskich, Krzysztof Cugowski, Krzysztof Iwaneczko i Mikołaj Kubicki „Meek”.

Napaść Federacji Rosyjskiej ujawniła te same imperialne praktyki, których doświadczyła Polska po 1944 roku. (...) Polska wie co oznacza osamotnienie i walka z przeważającymi siłami agresora. (...) Dziś tej ponurej rzeczywistości doświadczają obywatele sąsiedniego kraju. Wspominając polskich bohaterów, którzy walczyli wobec przeważających sił wroga, najpierw z nadzieją na niepodległość, ale potem już tylko o godność, by umrzeć z bronią w ręku, chcemy wyrazić solidarność z walczącą dziś Ukrainą - podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Wydarzeniem towarzyszącym koncertowi "Pamięć i Solidarność" są projekcje filmu „Pseudonim Lufa” poświęconego życiu ppor. Henryka Wieliczki z 5 Wileńskiej AK. Scenariusz i reżyseria: Marcin Maślanka, Arkadiusz Pater. Film zostanie wyświetlony w 11 miastach województwa lubuskiego. Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Dokładny program pokazów znajduje się na plakacie.

Patronat nad wydarzeniem objął poseł na Sejm RP Jerzy Materna:

Objąłem ten koncert swoim patronatem, ponieważ jestem przekonany, że pamięć o bohaterach i wydarzeniach z naszej historii ma wpływ na kształtowanie przyszłych pokoleń.

Więcej informacji na stronie wykleci.zgora.pl

 

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Zielona Góra #Ukraina #wojna Ukraina #koncert #kultura #historia #Żołnierze Wyklęci #Jan Pospieszalski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej