Konkurs Wiedzy Biblijnej zachętą dla młodych do spotkania z Bożym Słowem

2024/02/5
OKWB 28 edycja
Fot. Marta Karpińska

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przypomina o propozycji dla uczniów szkół średnich, jaką jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Celem odbywającego się już po raz 28. konkursu jest zachęta młodych do czytania i zgłębiania Pisma świętego. „Poczuj radość Ewangelii” - zachęcają organizatorzy, przypominając za papieżem Franciszkiem, że Słowo jest darem skierowanym do wszystkich, które wzrasta poza wszelkimi naszymi kalkulacjami, na sposób i w czasie, który zna Duch Święty.

Zakres tematyczny tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej (rok szkolny 2023/24) obejmuje Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Ta tematyka stanowi nawiązanie do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który rozważa o synodalności, aby zwrócić szczególną uwagę na wspólnotowy wymiar Kościoła.

Myślę, że lektura Księgi Sędziów i Dziejów Apostolskich pozwoli młodym ludziom odkrywać wartość wspólnoty, która swoją witalność i dynamizm czerpie z mocy Boga. Sędziowie jako wybawcy ludu Izraela są zapowiedzią Jezusa Chrystusa, który jako Zbawiciel ludzkości w mocy Ducha Świętego prowadzi wspólnotę Kościoła po ścieżkach prawdy, świętości i miłości - wyjaśnia ks. prof. Mirosław Wróbel, przewodniczący komisji konkursowej OKWB.

Konkursowe eliminacje przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe. Największą nagrodą jest jednak spotkanie z żywym Słowem Bożym i ludźmi, którzy uczynili zeń życiowy drogowskaz.

Organizatorzy podkreślają, że to nie jest zwykły konkurs, bo dotyczy Bożego Słowa, zaś poszczególne jego etapy są prawdziwymi świętami Biblii. Obok rywalizacji konkursowej młodym proponuje się dodatkowo warsztaty biblijne, nabożeństwa Bożego Słowa i spotkania z ludźmi, którzy swoim działaniem dają świadectwo, że Pismo Święte jest rzeczywistą księgą życia. Wielu przyznaje, że konkurs biblijny stworzył im przestrzeń dla lektury natchnionych treści, w których poznali Chrystusa i zaprosili Go do swojego życia.

Zgłoszenia do 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej przyjmowane są do 23 lutego wyłącznie przez stronę okwb.pl. Tam też znajdują się szczegółowe informacje o tej wyjątkowej inicjatywie.

 

/ab

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#OKWB #Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej #Biblia #Księga Sędziów #Dzieje Apostolskie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej