Księża związani z “Civitas Christiana” spotkali się w Porszewicach

2015/11/17

„Civitas Christiana” to ważny organizm w polskim Kościele – powiedział na zakończenie Mszy św. bp Adam Lepa, który 16 listopada sprawował Eucharystię otwierającą dwudniowe ogólnopolskie spotkanie księży asystentów Stowarzyszenia w Porszewicach.

Kapłani i przedstawiciele większości oddziałów okręgowych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, na czele z władzami organizacji, spotkali się w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach, gdzie pod duchowym kierunkiem bp. Adama Lepy dzielili się refleksją posynodalną oraz rozważali miejsce i rolę Stowarzyszenia wobec bieżącej sytuacji społecznej w Polsce i Europie.

Co zrobić, żeby być sobą? – pytał w wygłoszonej homilii bp Adam Lepa. Ekscelencja zauważył, że dziś swoją tożsamość tracą nie tylko pojedyncze osoby, ale i całe narody. W odniesieniu do ostatnich tragicznych wydarzeń w Paryżu, związanych z atakami terrorystycznymi, ksiądz biskup przywołał gorzkie słowa, które w 1985 r. skierował do Francuzów papież Jan Paweł II: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?” – Pan Bóg daje nam różne znaki – mówił bp Lepa – niekiedy bardzo trudne do zrozumienia, byśmy pojęli to, co może zagubiliśmy jako naród, jako kapłani, jako słudzy słowa, jako ci, którzy mają być przewodnikami dla innych.

Na zakończenie homilii duchowny wskazał na Maryję, czczoną w Ostrej Bramie jako Matkę Miłosierdzia. – Niech ulituje się nad tymi, którzy błagają o łaskę zbawienia. Niech wyprasza nam, naszemu narodowi i tym narodom, które są krzywdzone, ale i tym będącym autorami tej krzywdy, by doznały pokoju budowanego nie na gestach, nie na okrzykach, ale na miłości i prawdzie – modlił się bp Adam.

Ksiądz biskup wyraził intencję, by udzielone przez niego błogosławieństwo Trójcy Przenajświętszej natchnęło wszystkich obecnych swoją szczególną mocą i tymi darami, które są potrzebne do realizowania misji Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. – To ważny organizm w polskim Kościele – dodał bp Lepa.

Kolejny punkt spotkania, w którym także uczestniczył bp Adam Lepa, moderował ks. dr Dariusz Wojtecki, asystent kościelny Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku. Bp Adam Lepa został poproszony o podzielenie się refleksją na temat zakończonego 25 października w Rzymie XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów poświęconego powołaniu i misji rodziny w Kościele i w świecie współczesnym.

Ekscelencja wyznał, że dostrzega pewne podobieństwa do Soboru Watykańskiego II, o którym można powiedzieć, że miał dwa oblicza – to prezentowane przez media, które niepokoiło wiernych, i to rzeczywiste, mające odzwierciedlenie w dokumentach i późniejszym nauczaniu Kościoła. – Przy tym Synodzie także mogliśmy niestety doświadczyć manipulacji ze strony mediów, które nie po raz pierwszy próbowały wbić klin pomiędzy papieża Franciszka a biskupów – zauważył bp Lepa. W jego ocenie, którą oparł na wystąpieniu abp. Stanisława Gądeckiego wygłoszonym wobec Ojców Synodalnych w Rzymie oraz na dokumencie końcowym, nie ma zagrożenia, że Kościół jakoby odstąpił od doktryny i dotychczasowego nauczania opartego na Ewangelii tylko dla zaspokojenia wymagań opinii publicznej, kształtowanej w dużej mierze przez liberalne media.

Jeszcze w pierwszym dniu spotkania ks. bp Adam Lepa został uhonorowany specjalnym odznaczeniem, jakim jest Złota Odznaka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przyznawana osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w działaniach zbieżnych z misją Stowarzyszenia bądź na rzecz samej organizacji. Odznaczenie wręczył księdzu biskupowi przewodniczący Tomasz Nakielski wraz ze Sławomirem Józefiakiem – wiceprzewodniczącym Rady Głównej. Gratulacje złożył obecny na spotkaniu ks. prof. Jerzy Lewandowski, asystent krajowy, oraz pozostali przedstawiciele władz organizacji: Marek Koryciński – wiceprzewodniczący Rady Głównej i Romuald Gumienniak – sekretarz Rady Głównej, a także Maciej Szepietowski – prezes Zarządu Stowarzyszenia. Bp Adam Lepa w trakcie spotkania nawiązywał do dobrej współpracy z oddziałami na terenie archidiecezji łódzkiej i wyraził wdzięczność za docenienie w ten sposób jego posługi.

Więcej na temat Ogólnopolskiego Spotkania Księży Asystentów już w grudniowym wydaniu Miesięcznika “Civitas Christiana”.

tekst/foto: Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Stanisław Gądecki #bp Adam Lepa #Francja #Jan Paweł II #Kościół #ks. dr Dariusz Wojtecki #ks. prof. Jerzy Lewandowski #Maciej Szepietowski #manipulacja #Marek Koryciński #media #Najstarsza córo Kościoła #Odznaczenie dla biskupa Lepy #Ośrodek Rekolekcyjny Archidiecezji Łódzkiej #Porszewice #Sławomir Józefiak #Spotkanie asystentów "Civitas Christiana" #Synod o rodzinie #terroryzm #Tomasz Nakielski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej