Najlepsi w szkole Słowa – finał XIX Konkursu Biblijnego

2015/6/2

Andrzej Grabiec reprezentujący archidiecezję krakowską został laureatem 19. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Dwudniowy finał konkursu odbył się 1 i 2 czerwca 2015r. w Niepokalanowie. Przystąpiło do niego 117. przedstawicieli wszystkich polskich diecezji. Zostali oni wyłonieni z niemal 30 000 uczestników tego biblijnego dzieła.

Spotkanie, podobnie jak cały konkurs, kolejny raz było okazją do rozbudzenia w młodych miłości do Bożego słowa i budowania wspólnoty uczniów Chrystusa. Inspirujący i ożywczy dla organizatorów jest w tym dziele pontyfikat papieża Franciszka, w którym tak wyraźnie zaznaczana jest potrzeba zwrócenia się wiernych ku Ewangelii, by czerpać z niej nie tylko życiowe wskazówki, ale także autentyczną radość, która jest zupełnie inna od tej, jaką oferuje człowiekowi świat.

Poza samymi eliminacjami złożonymi z części pisemnej i ustnej, uczestnicy pierwszego dnia finału wzięli udział w nabożeństwie Słowa. Ks. dr Mirosław Jasiński (UKSW), członek komisji konkursowej, odniósł się do przeżywanego obecnie w Kościele roku duszpasterskiego pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. – Bóg kocha grzesznika, ale nie kocha grzechu i to jest Dobra Nowina, którą musimy głosić światu – przypomniał kapłan. Podkreślił, że dziś wielu ludzi oddaje życie za Chrystusa i to jest dla nas wielkie zobowiązanie do bycia porządnymi chrześcijanami. Śpiewem modlitwy Pańskiej zanoszonym na wzór Kościołów Wschodnich młodzi prosili za prześladowanych, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

Uczestnicy finału przenieśli się w artystyczną podróż do Ziemi Świętej, a to za sprawą koncertu – świadectwa – z akompaniamentem instrumentów biblijnych, w wykonaniu muzyka i podróżnika po miejscach świętych, Michała Kaczora. Centralnym punktem finałowego spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem ks. prof. Mirosława Wróbla (KUL), celebrowana z udziałem księży związanych z Konkursem. – Gdy tutaj jesteśmy, tworząc wspólnotę osób zafascynowanych Pismem Świętym, razem uczymy się prawdziwej mądrości, która nie jest odkrywaniem litery, ale odkrywaniem Ducha w naszym życiu osobistym i społecznym – mówił w kazaniu biblista.

Do ścisłego finału – części ustnej zakwalifikowało się siedmioro uczestników, którzy musieli zmagać się ze specjalnie przygotowanymi na ten etap pytaniami dotyczącymi tegorocznego zakresu – Księgi Jonasza, Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich. Najlepsi musieli wiedzieć np. jakimi hebrajskimi określeniami Izraelici nazywali Beelzebuba czy dlaczego poganie wybudowali w Atenach ołtarz nieznanemu Bogu?

Obok Andrzeja Grabca na konkursowym podium stanęli Kamila Bochnak z diecezji rzeszowskiej i Kinga Pałyga z arch. częstochowskiej. Pozostałe miejsca zajęli kolejno: Maria Kaszuba z diec. radomskiej, Agnieszka Kowalik z diec. sandomierskiej, Dominik Szura z diec. rzeszowskiej i Michał Demski z diec. pelplińskiej.

Laureaci otrzymali indeksy na 14 kierunków studiów, takich jak: teologia, historia, filozofia, ale także dziennikarstwo i komunikacja społeczna, socjologia czy politologia, których fundatorami jest 11 renomowanych uczelni wyższych, w tym Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Białostocki.

Ponadto, trzy pierwsze miejsca premiowane były pielgrzymkami do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna, które otrzymali także katecheci zwycięzców. Fundatorami głównych nagród w Konkursie były Grupa Inco S.A., Biuro Turystyki i Transportu Novum Travel z Więcborka oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Honorowy patronat nad XIX Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej objęli abp Wojciech Polak, Prymas Polski i abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz szerokie grono ordynariuszy polskich diecezji.

Wśród głównych patronów medialnych znaleźli się: Telewizja Polska, Tygodnik Katolicki Niedziela, Gość Niedzielny, Nasz Dziennik, Radio Jasna Góra, serwisy interentowe: Opoka, Deon i Wiara.

Izabela Tyras, Marcin Kluczyński

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z tego wydarzenia:

 

fot. Piotr Jankowiak, Iwona Dziedzicz, Patrycja Guevara-Woźniak

Artykuł ukaże się w sierpniowo-wrześniowym numerze „Civitas Christiana”

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Andrzej Grabiec #civitas christiana #Finał XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej #Niepokalanów
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej