Poznań: Uczmy się od św. Józefa jak pięknie żyć - 26. pielgrzymka do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

2021/10/6
DSC04300
Fot. Mariusz Szymański

Ojciec umiłowany, Ojciec czuły, Ojciec posłuszny, Ojciec przyjmujący, Ojciec z twórczą odwagą, Ojciec – człowiek pracy, Ojciec w cieniu. Tymi słowami Papież Franciszek opisuje w sposób czuły i poruszający św. Józefa. Uczynił to w Liście Apostolskim „Patris corde – Z ojcowskim sercem", opublikowanym z okazji 150 rocznicy ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła Powszechnego. Listowi towarzyszył dekret ustanawiający Jubileuszowy Rok Świętego Józefa, który zakończy się 8 grudnia 2021 r.

W tym szczególnym roku po raz dwudziesty szósty pielgrzymowaliśmy do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby spotkać się z tym niezwykłym świętym, czułym, odważnym, posłusznym ojcem, oblubieńcem Maryi, opiekunem rodzin i Patronem Kościoła naszych czasów. Tegoroczną pielgrzymkę przeżywaliśmy też w duchu dziękczynienia za beatyfikację bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystą Mszę, na która przybyli liczni pielgrzymi nie tylko z naszego Stowarzyszenia, ale z różnych grup modlitewnych, wspólnot i parafii poprzedził wykład księdza Piotra Jaroszkiewicza – „Dziedzictwo Bł. Prymasa Wyszyńskiego – narodowa raja stanu”. Często można się spotkać z taką oceną Prymasa Wyszyńskiego - mówił prelegent, że jego wyjątkowość i niezwykłość polegała na tym, że był ofiarą systemu komunistycznego, był więziony, prześladowany, represjonowany, cierpiał. To są fakty niezaprzeczalne, ale w tamtym czasie i systemie wielu cierpiało i było okrutnie prześladowanych, jak chociażby arcybiskup Antoni Baraniak.

Wielkość Prymasa objawiała się tym, że musiał stać się politykiem, ale nie w tradycyjnym rozumieniu, działaczem politycznym, czy państwowym. Swoją działalnością pokazał, że polityka może być szlachetną troską o dobro wspólne, polityką wartości nakierowaną na godność człowieka. Prymas był także wielkim „społecznikiem”, znawcą życia społecznego, procesów, które zachodzą w ekonomii, w dziedzinie gospodarki i pracy ludzkiej. Prymas Wyszyński nie aspirował nigdy do historycznej roli interrexa, ale doskonale rozumiał, czym jest narodowa racja stanu i polski interes narodowy, tu szczególnie miał na myśli Ziemie Zachodnie i utrwalenie polskiej administracji kościelnej na tych ziemiach, jako gwaranta nowych granic państwa polskiego.

Mszy Św. przewodniczył ks. biskup Damian Bryl, który zaprosił pielgrzymów do pięknej, głębokiej modlitwy, do spotkania z żywym Chrystusem. Nawiązując do wspomnienia Aniołów Stróżów i czytań z Pisma Świętego wskazywał, że każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża. Bóg mówi dzisiaj do każdego z nas „posyłam przed tobą anioła, aby cię strzegł i doprowadził do miejsca, które ci wyznaczyłem”. To bardzo dobra wiadomość, którą powinniśmy przyjąć, że Panu Bogu na nas zależy, na każdym z nas, że jesteśmy dla Niego kimś ważnym. To jest też znak i dowód, że Bóg troszczy się o nasze życie.

Chciejmy słuchać Bożego Słowa, Bożych przykazań, ale chciejmy także, to słowo rozważać i konfrontować z nim nasze życie. Czy jest dla nas ważnym odniesieniem w naszych wyborach? Czy kształtuje moje wybory i decyzje? Czy zadajemy sobie pytanie, czy to, co zamierzam, co chcę zrealizować jest zgodne ze Ewangelią? Co jest celem mojego życia, dokąd idę, czy mam świadomość, że celem mojego życia jest zbawienie? – pytał ks. biskup. Jeśli dzisiaj przybywamy do Św. Józefa powierzając mu swoje troski, to prośmy także, o to, aby pomógł nam osiągnąć zbawienie. Pielgrzymka to niezwykła okazja do nawrócenia, Jezus chce abyśmy coraz bardziej, żyli Ewangelią, żeby nie tylko kształtowała nasze czyny, co jest bardzo ważne, ale też nasze myślenie, nasz sposób bycia w świecie.

Po komunii św. biskup kaliski Damian Bryl w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego odmówił Litanię do św. Józefa i zawierzył patronowi rodziny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz wszystkich pielgrzymów przybyłych z różnych stron Polski.

Następnie przewodnicząca Zarządu Oddziału Okręgowego Ewelina Goździewicz podziękowała księdzu biskupowi za przewodniczenie Mszy Św. wspólną modlitwę oraz słowa skierowane do nas podczas homilii. Podkreśliła, że od wielu lat Sanktuarium św. Józefa jest dla nas miejscem szczególnym, gdzie możemy umocnić się duchowo i znaleźć inspirację dla wielu działań Stowarzyszenia.

/uk

Karol Irmler kwadrat

Karol Irmler

Przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Poznaniu. Historyk, publicysta.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej