Relacja z X Akademii Kozłowieckiej

2022/10/18
Akademia Kozlowiecka 1
Fot. Archiwum Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Lublinie

Początek w Kozłówce, finał w Dąbrówce w Parku Dźwięków. To dwa miejsca, w których w dniu 15.10.2022 r. odbywała się już 10. edycja Akademii Kozłowieckiej organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Fundację „Civitas Christiana” oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnej Mszy Św. i modlitwy w Kaplicy Pałacowej. Słowo Boże wygłosił ks. Marcin Jankiewicz. Eucharystia miała szczególny wymiar i charakter z wagi na obecność Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego w postaci relikwii I stopnia, które rozpoczęły swoją peregrynacje po Lubelszczyźnie.  To w tej kaplicy podczas Akademii modliliśmy się o beatyfikację naszego Patrona. Po Mszy Św. zaprosiliśmy gości do zapoznania się z wystawą „Ukochana-Obdarowana-Wybrana” będącą treścią listu Prymasa Wyszyńskiego skierowanego do dziewcząt w 1958 r. na Jasnej Górze,  rozmieszczoną na 8 planszach, które zdecydowanie przyciągnęły uwagę widzów. Po wyjściu z kaplicy i złożeniu kwiatów pod rzeźbą z wizerunkiem Prymasa, udaliśmy się do Kordegardy na główne wydarzenia Akademii. Podczas tegorocznej edycji prelegentami byli: Grażyna Antoniuk z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Pan Bogdan Kędziora, historyk, były nauczyciel III LO Unii Lubelskiej w Lublinie, wieloletni redaktor Tygodnika Niedziela pasjonat nauczania i osoby Prymasa Tysiąclecia.  Pani Grażyna Antoniuk przygotowała prezentację multimedialną i wykład pt. "Ks. Stefan Wyszyński w Kozłówce" ukazującą wiele nieupublicznionych nigdy wcześniej pamiątek i korespondencji między Bł. Stefanem Wyszyńskim a rodziną Brzozowskich.

Pan Bogdan Kędziora w swoim referacie pt. "Z Prymasem zawalczyć o młodych" odniósł się natomiast do aktualności nauczania Prymasa Wyszyńskiego skierowanego do młodych i przedstawił prymasowskie wskazówki jako pomoc i ponadczasowe rozwiązania na problemy współczesnego młodego człowieka.  Niewątpliwie wspaniałą niespodzianką była obecność na Akademii Państwa Brzozowskich. Pan Antoni Belina Brzozowski, bratanek Jadwigi Zamoyskiej, żony Aleksandra, ostatniego ordynata na Kozłówce, wieloletni Prezes TG Sokół, opowiedział o swoim osobistym spotkaniu z Prymasem Tysiąclecia oraz podzielił się wspomnieniami rodzinnymi. W trakcie spotkania odbyła się też prezentacja książki O. Zdzisława Kijasa "Wyszyński. Narodziny nowego człowieka", której dokonał Marcin Sułek. Po prezentacji zaprosił zebranych na kolejne wydarzenia związane z działalnością Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, m.in. panel "Bł. Stefan Wyszyński do młodzieży, o młodzieży i z młodzieżą" , promocję książek, wyjątkowe spotkania ze świadkiem życia Bł. Stefana Wyszyńskiego Panią Iwona Czarcińską, spotkanie z Panią Beatą Mackiewicz z Instytutu Prymasa  Wyszyńskiego, ks. prof. Dominikiem Zamiatałą, czy Bogdanem Kędziorą. Zaprosił także na Warsztaty KNS, które odbędą się 15 listopada.

Kolejnym i ostatnim punktem tegorocznej Akademii była wizyta w Parku Dźwięków prowadzonym przez Państwa Magdalenę i Roberta Niedziałków. Piękna pogoda pozwoliła na spacer po Parku, o którego zasobach opowiadał Pan Robert Niedziałek. Od pana Krzysztofa Wojciechowskiego z Dyrekcji Lubelskich Parków Krajobrazowych usłyszeliśmy o kulisach powstania i o walorach tras „Szlaku Prymasa Stefana Wyszyńskiego” w Lasach Kozłowieckich. Spacer zakończyliśmy wspólną modlitwą Koronką do Miłosierdzia Bożego poprowadzoną przez Ks. Marcina Jankiewicza. Nastrój modlitwy na świeżym powietrzu w aurze rozświetlających promieni słonecznych był niepowtarzalny, wyjątkowy i niezwykle uduchowiony. Dla Uczestników Akademii Kozłowieckiej, jako kulinarny finał wydarzenia, czekała specjalnie przyrządzona w stylu wojskowym, rozgrzewająca grochówka, którą wspólnie skonsumowano, również na świeżym powietrzu, wraz z młodymi członkami Polowej Drużyny Sokolej Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ z Lublina.

Niezwykłą pamiątką dla wszystkich obecnych będzie z pewnością wspólna fotografia wykonana przy deskalu z wizerunkiem odpoczywającego i uśmiechniętego bł. Stefana Wyszyńskiego, autorstwa Arkadiusza Andrejkowa. Ten uśmiech i tę radość w sercach zabrali w drodze powrotnej wszyscy obecni na X Akademii Kozłowieckiej. Działalność "Centrum" i realizacja takich inicjatyw jest możliwa dzięki sfinansowaniu przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030.

/mdk

Magdalena Szymaszek Naumiuk kwadrat

Magdalena Szymaszek-Naumiuk

Koordynator projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie, dziennikarz radiowy, członek Lubelskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#akademia kozłowiecka #Kozłówka #Muzeum Zamoyskich w Kozłówce #ks. Marcin Jankiewicz #Prymas Wyszyński #Grażyna Antoniuk #Bogdan Kędziora #Antoni Belina Brzozowski #Iwona Czarcińska #Marcin Sułek #o. Zdzisław Kijas #Beata Mackiewicz #Park Dźwięków #towarzystwo gimnastyczne sokół
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej