Suchanowski: Za uśmiech dzieciom

2023/06/1
order usmiechu
Fot. sp23.torun.pl

Order Uśmiechu jest jedynym międzynarodowym odznaczeniem przyznawanym za działalność na rzecz okazywania pomocy i wychowania dzieci. Nadawany jest na wniosek dzieci i młodzieży przez Kapitułę Orderu Uśmiechu.

Historia

W 1968 roku pisarka Wanda Chotomska podzieliła się wspomnieniem z redaktorem Kuriera Polskiego. Opowiedziała o chłopcu, który przebywał w szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie-Jeziornej i chciał nadać medal lekarzowi za troskliwą opiekę. Ogłoszono konkurs na projekt medalu, który wygrała 9-letnia Ewa Chrobak. Pierwszym kawalerem Orderu Uśmiechu został prof. Wiktor Dega (1896-1995).

Odznaczenie

Do tej pory przyznano ponad 1000 orderów. Damy i Kawalerowie pochodzą z niemal wszystkich kontynentów. Wśród wyróżnionych tym prestiżowym odznaczeniem znaleźli się m.in.: św. Jan Paweł II, Papież Franciszek, Marek Kamiński, Alina Janowska, Marek Kotański, Eleni, Otylia Jędrzejczak, Zbigniew Lengren.

Najmłodszym kawalerem został w 1994 roku Marek Michalak (23 lata) – obecny Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu, a najstarszymi, mając po 97 lat – ppłk Wojciech Narębski (weteran bitwy o Monte Cassino) oraz Irena Sendlerowa (Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata). 

x.com

Ceremonia

Osoba dekorująca, a więc Kanclerz lub Członek Kapituły Orderu Uśmiechu, stoi na scenie z Heroldem po swojej prawej stronie. Herold trzyma włócznię z uśmiechniętym słońcem. Z drugiej strony osoby dekorującej stoi dziecko z tacą, na której leży order, legitymacja i róża. Na dany znak rozpoczęcia ceremonii Herold uderza po trzykroć drzewcem o podłogę i woła donośnie w stronę widowni, na której m.in. siedzą również Laureaci:

HEROLD: „Słuchajcie! Słuchajcie! Słuchajcie!"

PRZEDSTAWICIEL KAPITUŁY: „Czy przybył tu Laureat?”

LAUREAT: „Jestem.”

Laureat zostaje wprowadzony na scenę przez towarzyszące Mu dzieci. W tym czasie rozlegają się fanfary, a na sali zazwyczaj oklaski. Wszystko cichnie, kiedy odznaczony staje przed obliczem Członka Kapituły.

PRZEDSTAWICIEL KAPITUŁY: „W imieniu dzieci Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu postanowiła nadać Ci najsłoneczniejsze z odznaczeń” (przypina order). „Pasuję Cię Laureacie (uderza różą po lewym ramieniu) na Kawalera Orderu Uśmiechu i żądam, abyś na przekór wiatrom i burzom był zawsze pogodny i radość dzieciom przynosił.”

LAUREAT: „Przyrzekam być pogodnym i dzieciom radość przynosić.”

Podczaszy wnosi na tacy puchar i zwracając się do widowni mówi: 

„W pucharze kwaśna cytryna. Sprawdzimy, jak sobie poczyna Kawaler Orderu Uśmiechu”.

Laureat bierze puchar, wypija i stara się uśmiechnąć jak najpromienniej.

x.com

Więcej o tym niezwykłym odznaczeniu i pełny wykaz laureatów można znaleźć na stronie OrderUsmiechu.pl

 

/ab

Suchanowski Lukasz kwadrat 2

Łukasz Suchanowski

Historyk. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#dzieci #Dzień Dziecka #Order Uśmiechu #odznaczenie #wyróżnienie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej