XVI Konkurs na Wieczernikową Choinkę - 70 lat Apelu Jasnogórskiego

2023/12/21
x choinka kadr

Już dziś o 9.30 na Jasnej Górze rozpocznie się uroczyste dekorowanie świerków w ramach Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Jednym z jego organizatorów jest Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

Konkurs na Wieczernikową Choinkę na Jasnej Górze swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym znajdują się przystrojone drzewka bożonarodzeniowe, to tzw. jasnogórski Wieczernik, czyli kaplica-namiot na zewnątrz. Jest on okazją do przygotowania do Narodzenia Pańskiego, poznania polskich zwyczajów bożonarodzeniowych, jest też wyrazem dziecięcej kreatywności, a twórcom ozdób i oglądającym przynosi wiele radości. Mocno wpisał się w świąteczny czas w jasnogórskim sanktuarium.

Tegoroczny - 16. już konkurs w swej tematyce nawiązuje do przypadającej w tym roku 70. rocznicy Apelu Jasnogórskiego - codziennej modlitwy Polaków o godz.21.00 i wypowiadanych wtedy słów: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”.

Zadaniem uczestników Konkursu jest przygotowanie własnoręcznie ozdób do przystrojenia jednej choinki i umieszczenie ich na drzewku. Dekorowanie świerków odbędzie się 21 grudnia. O godz. 9.30 tego dnia dzieci wylosują swoje drzewko, które następnie ozdobią. Jak zwykle to pielgrzymi stanowić będą jury i to oni wybiorą najciekawiej udekorowaną choinkę. Głosowanie rozpocznie się 25 grudnia 2023 r. i potrwa do 1 stycznia 2024 r.

Organizatorami Konkursu są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą, Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe @JasnaGóraNews i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Instytucjami wspierającymi są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach oraz Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

 

 

/mdk

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wieczernikowa Choinka #Jasna Góra #konkurs
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej